Zpátky do Afriky půjdete! pohrozil Matteo Salvini „plaváčkům“. Ne, to prý nejde... Anebo jde?

20.08.2018 7:34

Půjdete zpátky! Tak by se dala interpretovat slova italského ministra vnitra Mattea Salviniho, který k problému migrace v zemi na Apeninském poloostrově zaujímá mnohem tvrdší přístup než jeho předchůdci. Tentokrát se řeší příběh asi 180 uprchlíků, kteří jsou na palubě jedné z lodí u italských břehů.

Zpátky do Afriky půjdete! pohrozil Matteo Salvini „plaváčkům“. Ne, to prý nejde... Anebo jde?
Foto: Repro Youtube
Popisek: Matteo Salvini

O co jde tentokrát? 177 uprchlíků se mačká na lodi italské pobřežní stráže s názvem Diciotti, která je vyzvedla z moře. Nyní se loď již třetí den pohybuje u pobřeží italského ostrova Lampedusa a vyčkává na verdikt italské vlády. Mezitím došlo k mezinárodní diplomatické roztržce, neboť loď s migranty odmítla přijmout Malta. To se ovšem Italům pranic nelíbilo.

Anketa

Je pro vás 21. srpen 1968 bolavé téma?

17%
83%
hlasovalo: 13618 lidí

Malťané prý podle Italů mají uprchlíky vhánět do italských vod, aby se o ně nemuseli starat. Malta takové nařčení odmítá. Itálie požaduje, aby do sporu mezi oběma zeměmi zasáhla Evropská unie. „Buďto se EU rozhodne nabídnout Itálii nějakou skutečnou a konkrétní pomoc, začneme například s těmi 180 uprchlíky na palubě Diciotti, nebo budeme nuceni udělat to, co definitivně ukončí byznys pašeráků s lidmi. Totiž že budeme lidi, zachráněné v moři, vracet zpátky do Lybie,“ pohrozil Salvini.

„Pokud jde o záchranu životů, bylo chování Malty opět ostudné a zaslouží si sankce. Evropská unie musí solidárně otevřít své přístavy, jinak pro ni není důvod k existenci,“ napsal na svém facebooku italský ministr dopravy Danilo Toninelli.

Malta má ale na celou věc poněkud odlišný názor. Podle tamních úřadů se loď s migranty neocitla v nouzi a lidé na palubě nebyli v ohrožení života. „Když jsou migranti na italské lodi Diciotti u Lampedusy, je jediným možným řešením přistání na Lampeduse nebo v jiném italském přístavu. Pokud chce Itálie stále tento případ považovat za záchranu, Lampedusa zůstává nejbližším bezpečným přístavem podle platných úmluv,“ napsal na svém twitteru maltský ministr vnitra a národní bezpečnosti Michael Farrugia. Podle Farrugii prý navíc loď Diciotti uprchlíky nabrala ještě v maltských vodách, a to bez předešlé konzultace s tamními pátracími a záchrannými týmy. Měla tak prý učinit proto, aby zabránila přidělení migrantů do Itálie.

V podobném duchu hovořil i premiér ostrovního státu. „Jsou nyní na palubě vojenského plavidla, což prakticky znamená, že jsou na italské půdě. Očekávám, že Itálie požádá ostatní státy EU o pomoc, je to na nich, ale Malta se řídila mezinárodním právem,“ hájil postup své země Joseph Muscat, když se jej v neděli ptal rozhlasový reportér.

Přístup Malty k migrantům je mírně řečeno zdrženlivý. Nedávno po poměrně dlouhé debatě umožnila Malta lodi Aquarius, na jejíž palubě bylo 141 uprchlíků, aby přistála v tamních přístavech, ovšem s podmínkou, že migranti budou následně rozděleni do jiných států. V červnu byla Malta přinucena vzít do přístavu německou loď Lifeline, patřící neziskové organizaci. Na palubě lodi bylo 234 migrantů.

K celé věci se na Facebooku vyjádřil také bývalý český poslanec Bohuslav Chalupa (ANO). „Až tuto prozatím pohrůžku Itálie skutečně realizuje, to bude zase divení, že to vlastně jde a nejednou ustanou debilní žvásty evropských VIP o tom, že se přece nelze k Libyi takto chovat bez dohody s libyjskou vládou ...nikdo sice ještě úplně definitivně neřekl, která z těch čtyř vlád, která to o sobě říká, je ta pravá :-) (pravá podle USA)... Toto mělo NATO dělat už minimálně 3 roky zpět,“ píše Chalupa.

„A dovolím si stejně napřímo konstatovat – pokud nám nevadí (Západu) udržovat v pohotovosti kontingenty ozbrojených sil např. v Afghánistánu, pokud nám nevadilo ‚destruovat‘ celkem funkční a diplomaticky komunikativní vládu Kaddáfího atd. – řeči o tom, že vojensko-humanitární obsazení pobřeží Libye by bylo – ó hrůzo – nijak neobhajitelnou okupací ničící hodnoty, na nichž Evropa stojí, je pokrytectvím nejhrubšiho zrna. Ti, co toto prohlašují, tak zdůvodňují jen vlastní neodpovědnost, nerozhodnost a nekompetenci věci řešit,“ pokračuje rozhořčený Chalupa.

„Co brání tomu, aby OSN odsouhlasila, že celá migrační vlna je jednou velkou humanitární katastrofou a obsazení části pobřeží Libye definovala jako humanitární ‚posvěcenou‘ celosvětovou akci?! Až se podaří toto, pak ať si madam M, mistr Macron a další ‚multikulti‘ osvícenci dojedou do Libye a tam si rozhodnou o tom, koho jejich země legálně přijmou, v Libyi nechť je jim udělen azyl a odtamtud si tyto legální uprchlíky zcela oficiálně a legálně státy pověření zájemci, tedy i firmy hledající odborníky (nikoliv pašeráci) dopraví za své, svými dopravními prostředky rovnou a přímo na své území. Bez toho, aby vznikaly migrační trasy na evropském území a migrací tak byly zatěžovány státy, které o migranty – zcela právem – nestojí. Nebudeme potřebovat žádné kvóty, žádné přerozdělování, žádné rozbroje v EU. Pozn.: Když jsem toto řekl na půdě PSP ČR, byl jsem vysmíván těmi samými, kteří se dnes tváří, že oni objevili ‚Ameriku‘,“ uzavřel své lamentování Chalupa.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…