Zpěvák Banga ve stopách Kliniky. Dostal letošní Kriegelovu cenu. Nebojácný příklad pro celou společnost, píše porota

10.04.2017 16:40

Zpěvák Radek Banga dostane Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost. Jak uvádí web České televize, Nadace Charty 77 Bangu vyznamená za odvážný občanský postoj. Banga se při loňském vyhlašování cen Českého slavíka rozhodl protestovat proti ocenění skupiny Ortel. Nadace si pak cení i opakování postoje i přesto, že čelil hrozbám jemu samotnému i celé jeho rodině.

Zpěvák Banga ve stopách Kliniky. Dostal letošní Kriegelovu cenu. Nebojácný příklad pro celou společnost, píše porota
Foto: gipsy.cz
Popisek: Radek Banga alias Gipsy.cz
reklama

Banga na sebe upoutal pozornost při předávání hudebních cen Český slavík když odešel při oceňování skupiny Ortel, kterou spolu s některými dalšími považuje za rasistickou.

„Sál zaplněný celebritami české popmusic skupině Ortel zdvořile aplaudoval. Radek Banga, který je Rom, po skončení ceremoniálu čelil záplavě hrozeb jemu samotnému i celé jeho rodině. Nebojácně však své výhrady k textům skupiny Ortel opakoval,“ odůvodnila nadace Bangovo ocenění. Podle jejích slov se Banga stal příkladem odvahy postavit se neonacismu. A to nejen pro své vrstevníky, ale pro celou občanskou společnost. 

Původní text ZDE.

František Kriegel jako jediný z československých politiků unesených v srpnu 1968 do Moskvy nepodepsal takzvaný moskevský diktát. Později také hlasoval proti přijetí dohody o dočasném pobytu sovětských vojsk. Cena, jež je po něm pojmenována, je udělována od roku 1987.

V loňském roce cenu dostalo Autonomní sociální centrum Klinika. Porota tehdy do zdůvodnění napsala, že žižkovský squat neváhá bojovat za hodnoty, které se stávají obecně lidskými.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zle v SPD. Důvod: Generál Blaško. Raději nečíst

13:11 Zle v SPD. Důvod: Generál Blaško. Raději nečíst

Podpora pro konkurenčního kandidáta se nevyplácí. To, že podpořil v teplickém závodě o senátní křesl…