Zpráva z Pentagonu: Rusko posílá těžké zbraně separatistům a shromažďuje vojáky

26.07.2014 11:31

Pentagon přišel s informací, že do rukou separatistů míří z Ruska dodávka těžkých zbraní včetně raketových systémů. U společné hranice se podle zdrojů NATO shromáždilo asi 15 tisíc ruských vojáků. Informovala o tom Česká televize.

Zpráva z Pentagonu: Rusko posílá těžké zbraně separatistům a shromažďuje vojáky
Foto: Sergei Grits, ČTK/AP
Popisek: Proruští ozbrojenci na východě Ukrajiny
reklama

Podle Pentagonu se Rusko chystá v nejbližší době předat separatistům novou výzbroj. A vzbouřence podporuje údajně i dělostřeleckou palbou přes hranice. Počet ruských vojáků v její blízkosti se zvýšil z dvanácti na patnáct set. „Máme nové důkazy, že Rusové mají v úmyslu dodávat těžší a silnější raketomety separatistům na Ukrajině. Máme také důkazy, že ruské dělostřelectvo útočí na ukrajinské vojenské pozice," uvedla mluvčí amerického ministerstva zahraničí USA Marie Harf.

Ministerstvo nechce kompromitovat své zdroje

Ministerstvo zahraničí prý nechce detaily získaných informací upřesňovat, aby nekompromitovalo zdroje ani zpravodajské metody. Mluvčí americké diplomacie Marie Harf však prý novinářům řekla, že USA mají důkazy získané z „informací od lidských zdrojů“, že Rusové střílejí přes hranici na ukrajinské vojáky, kteří se separatisty bojují.

Za poslední týden ukrajinské bezpečnostní složky získaly kontrolu nad deseti městy a vesnicemi ovládanými separatisty, demise vlády ale vyvolává obavy ze zpomalení takzvané protiteroristické operace. Problém prý spočívá také v tom, že separatisté se stáhli do velkých měst. Několik tisíc separatistů se prý schovává například v dvoumilionovém Doněcku, a pokud by je chtěla armáda dostat, bylo by to za cenu civilních obětí při bombardování.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šándor: Čuk a Gek ve Vrběticích? Desítky kilo výbušnin. Musel pomoct místní. Info, časy, trasa, to nepíšou v novinách. Ukažte papír, leží u nás

4:10 Generál Šándor: Čuk a Gek ve Vrběticích? Desítky kilo výbušnin. Musel pomoct místní. Info, časy, trasa, to nepíšou v novinách. Ukažte papír, leží u nás

„Vstoupit do muničního skladu a do jednotlivých budov, kde je uskladněná munice, není jako jít do re…