Zpravodaj ČT na Ukrajině: V oblasti konfliktu mám vždy strach. Nikdy nevíte, kam něco spadne

30. 1. 2015 19:50

Ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova považuje za nejlepšího diplomata na světě zpravodaj České televize v Rusku a na Ukrajině Miroslav Karas. Zpravodaj to uvedl v rozhovoru s moderátorkou Zuzanou Tvarůžkovou v pravidelném pořadu Interview ČT24.

Zpravodaj ČT na Ukrajině: V oblasti konfliktu mám vždy strach. Nikdy nevíte, kam něco spadne
Foto: ČT
Popisek: Miroslav Karas
reklama

"Lavrova považuji za nejzkušenějšího a za nejlepšího diplomata na světě, je klíčový hráč na světové scéně,“ uvedl Karas s tím, že kvalit Lavrova si je vědom i sám ruský prezident Vladimir Putin. Nadcházející schůzku Lavrova se šéfem NATO Jensem Stoltenbergem ale považuje jen za jeden z řady pokusů, které mají ukázat, že snaha o diplomatické urovnání východoukrajinského konfliktu stále probíhá. Karas si ale myslí, že toto jednání "spíše nikam nepovede“.

Kdyby mě Ukrajinci chytli, mohli by mě považovat za špiona

Televize odvysílala úryvek reportáže Miroslava Karase z východní Ukrajiny z oblasti ovládané separatisty a moderátorka se jej pak zeptala, jak je vlastně náročné dostat se mezi proruské separatisty. Karas vysvětlil, že nejjednodušší je to z ruské strany přes hranici s Ukrajinou, která není kyjevskou vládou kontrolovaná. Pokud by jej ale "chytli“ Ukrajinci, mohl by mít problém, protože by jimi mohl být považován za špiona. Přiznal, že několikrát už strávil řadu hodin u výslechu jak na ukrajinské straně, tak u proruských separatistů.

Přiznal také, že je třeba velké opatrnosti při jednání s lidmi, kteří jsou ozbrojeni. "Vědomí toho, že mají zbraně, mění chování lidí,“ vysvětlil Karas s tím, že štáb České televize na východní Ukrajině zbraně nenosí. A upozornil, že například rozhovor se šestnáctiletým klukem se musí vést jinak, než kdyby vedl rozhovor se šestnáctiletým neozbrojeným hochem.

Rusové si na týden či na měsíc jezdí zabojovat do Doněcku

Často se mluví o tom, že na straně proruských separatistů působí ruští vojáci. „Viděl jsem na místě lidi, kteří běžně působí v armádě Ruské federace, kteří tam odjeli školit jiné. Z Ruska odjíždějí na týden, na dva, na měsíc zabojovat do Doněcku,“ uvedl.

Zavzpomínal také na to, že na ruské straně poblíž Rostova na Donu viděl jet kolonu cisteren s benzínem po silnici, která vedla na hranici s Ukrajinou, nikam jinam. Protože tuto kolonu dál nesledoval, netroufl si tvrdit, že hranici s Ukrajinou, která v daném úseku nebyla pod kontrolou kyjevské vlády, skutečně cisterny přejely. Přiznal také, že ruské vojáky na východní Ukrajině neviděl, ruskou techniku ale ano.

Nenávist způsobuje rozpady manželství

Konflikt v Donbasu zažehl spirálu nenávisti na obou stranách, která způsobuje, že se rozpadají manželství. "Lidé v Doněcku nenávidí kyjevskou vládu. Lidé ve Lvově nenávidí separatisty, protože ničí jejich zemi. Všichni nenávidí všechny,“ konstatoval Karas. Problémem je, že se v dané oblasti všichni znají, podobně jako asi u nás na Moravě se znají Češi i Slováci.

V závěru pořadu se Karase moderátorka zeptala, zda má při výjezdech do oblasti ukrajinského konfliktu strach. Zpravodaj přiznal, že strach má vždy. "Nikdy nevíte, kam něco spadne. Kvůli tomu má člověk strach,“ poznamenal Karas.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Nemůžeme se dostat do médií,” řekl Kalousek. A toto následovalo. Došlo na ČT

7:43 ,,Nemůžeme se dostat do médií,” řekl Kalousek. A toto následovalo. Došlo na ČT

TOP 09 se těžko dostává do médií a nemá v tom směru možnosti jako premiér Babiš, myslí si předseda p…