Zprávu o EU je tu: Hrozí pandemie neočkovaných. Nové centrum pro výměnu citlivých informací. Green Deal...

17.09.2021 12:36

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová předstoupila před poslance v Evropském parlamentu, aby přednesla každoroční poselství o stavu Evropské unie. Zároveň zhodnotila svůj druhý rok ve funkci a představila priority na rok další. Hovořila zejména o očkování proti covidu-19, posílení klimatické diplomacie či společné obranné politice. Důležité je podle ní také zasazovat se o respektování právního státu i lidských práv.

Zprávu o EU je tu: Hrozí pandemie neočkovaných. Nové centrum pro výměnu citlivých informací. Green Deal...
Foto: Repro Twitter
Popisek: Předsedkyně Evropské komise, Ursula von der Leyenová

Covidová pandemie zásadně ovlivnila fungování evropské společnosti a ekonomiky a podle von der Leyenové bude pro úspěšné dokončení boje proti nákaze zásadní pokračovat v očkování a snížit rozdíly mezi jednotlivými členskými zeměmi evropského bloku.

„Během největší celosvětové zdravotní krize za poslední století jsme se rozhodli postupovat společně, aby měla každá část Evropy stejný přístup k životy zachraňující vakcíně. V průběhu nejhlubší globální ekonomické krize za několik desetiletí jsme se rozhodli postupovat společně s využitím nástroje NextGenerationEU. A v nejvážnější celoplanetární krizi všech dob jsme se rozhodli postupovat společně prostřednictvím Zelené dohody pro Evropu. Postupovali jsme společně jako komise, jako parlament, jako 27 členských států. Jako jedna Evropa. A můžeme být na to hrdí,“ poznamenala Leyenová v úvodu svého projevu. Zároveň dodala, že koronavirová doba ještě neskončila, mezi lidmi je podle ní mnoho zármutku.

„Měli bychom udělat vše pro to, abychom předešli pandemii neočkovaných,“ uvedla předsedkyně EK v narážce na údaje z nemocnic, kde nyní tvoří velkou část nových pacientů právě lidé bez očkování. Unie sice podle ní splnila svůj cíl naočkovat 70 procent dospělých obyvatel do konce léta, údaje z jednotlivých členských zemí se však velmi liší. Klíčové pro úplné vymýcení viru podle šéfky komise ovšem bude, jak rychle se podaří dostat vakcíny k lidem v mimoevropských zemích, kde je zatím naočkováno jen mizivé procento populace. K dosud slíbeným 250 milionům dávek proto EU do poloviny roku přidá dalších 200 milionů.

Proti loňskému projevu obsahovala letošní téměř hodinová řeč méně konkrétních závazků v boji proti klimatickým změnám, který je další zásadní prioritou komise.

„Změna klimatu je způsobena člověkem. Ale právě proto, že je způsobena člověkem, s ní můžeme ještě něco udělat. Jak jsem nedávno slyšela někoho říkat: Otepluje se. Můžeme za to my. Tím jsme si jisti. Je to špatné. Ale můžeme to napravit. A právě to už děláme,“ poznamenala mimo jiné Leyenová a promluvila i o cílech Zelené dohody pro Evropu.

Anketa

Jste pro zákaz prodeje aut se spalovacími motory v roce 2035, jak chce EU?

1%
hlasovalo: 19330 lidí
V narážce na červencový přelomový balíček klimatických návrhů pak zdůraznila, že Evropa jako první přišla s proměnou závazků v konkrétní kroky. Unie ale musí přesvědčit i další části světa v čele s Čínou, aby začaly rychle jednat, řekla šéfka komise. Zároveň oznámila, že evropský blok věnuje na boj proti klimatickým změnám v méně hospodářsky vyspělých zemích do roku 2027 další čtyři miliardy eur. Zdvojnásobí také fondy, které věnuje třetím zemím na udržování rozmanitosti přírodních druhů.

Pod dojmem neúspěšné mise v Afghánistánu, kde po odchodu spojenců nečekaně rychle převzalo vládu radikální hnutí Tálibán, hovořila dnes bývalá německá ministryně obrany o nutnosti vytvořit evropskou obrannou unii. EU by podle ní měla být vojensky soběstačnější, čemuž ale brání neochota politiků části členských zemí. Unie musí zlepšit svou odolnost vůči kybernetickým hrozbám a výměnu zpravodajských a dalších informací, podotkla von der Leyenová. Navrhla proto vznik nového společného centra pro výměnu informací či zavedení unijních pravidel kybernetické bezpečnosti. Oznámila také, že sedmadvacítka v první polovině příštího roku uspořádá summit věnovaný obraně a ještě letos zveřejní nové společné plány s NATO.

Citátem bývalého českého prezidenta Václava Havla uvedla von der Leyenová část projevu věnovanou ochraně evropských hodnot a právního státu. V posledních měsících se vyostřil dlouhodobý spor unijních institucí s Polskem kvůli ohrožení nezávislosti tamní justice, EU vede kvůli omezování svobod médií či nevládních organizací neúspěšné řízení také s Maďarskem. Von der Leyenová prohlásila, že „velkolepé evropské hodnoty“ zmíněné před 30 lety po pádu komunismu Havlem jsou v EU stále platné a na jejich dodržování dohlíží unijní soud, jehož rozsudky jsou závazné. 

EU se podle šéfky své exekutivy hodlá více zasazovat o dodržování lidských práv ve světě. Brusel proto podle ní mimo jiné hodlá navrhnout, aby byl v unii zakázán prodej výrobků pocházejících z nucené práce. Komise chce zároveň lépe chránit práva žen v EU. 

Unie se podle von der Leyenové musí rovněž více zaměřit na digitalizaci své ekonomiky, v níž má řada zemí rezervy. Cestou k větší technologické soběstačnosti, na jejíž nutnost ukázal například současný nedostatek polovodičů, je podpora výroby čipů v Evropě. Komise proto připraví evropský výnos o čipech, jehož cílem bude vytvořit nejmodernější evropský čipový ekosystém včetně výroby čipů, uvedla šéfka EK.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po videu s usměvavým Zemanem: I na smrtelné posteli bude kompetentnější než Vystrčil

20:33 Po videu s usměvavým Zemanem: I na smrtelné posteli bude kompetentnější než Vystrčil

Hradní kancléř Vratislav Mynář dnes předložil důkaz, že hospitalizovaný Miloš Zeman je schopen jedna…