Zrušená opatření Vojtěchova ministerstva: Nabízí se dvě motivace, proč to ten soudce udělal, uvažuje nahlas Bašta

26.04.2020 8:51

„Chce soudce Výborný Českou republiku popravit, nebo ‚jenom‘ ožebračit?“ táže se diplomat, analytik Jaroslav Bašta v souvislosti s tím, že soudce Štěpán Výborný s kolegy zrušil čtyři mimořádná opatření vydaná Ministerstvem zdravotnictví. Bašta poukazuje na motivace, které za tím mohou stát.

Zrušená opatření Vojtěchova ministerstva: Nabízí se dvě motivace, proč to ten soudce udělal, uvažuje nahlas Bašta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

„Signál, který vyslal soudce pražského městského soudu Štěpán Výborný tím, že zrušil opatření omezující volný pohyb osob a svobodu podnikání, přestože zabránila nekontrolovatelnému výbuchu pandemie, je alarmující,“ hrozí se Bašta. A dodává, že soudce tím nám všem dal na vědomí, že základní hodnotou, kterou Výborný osobně obhajuje, je budoucí zisk podnikatelských subjektů a jejich právníků: „Vláda měla svá rozhodnutí vydat v režimu krizového zákona, podle něhož mají podnikatelé nárok na odškodnění.“

Vládě Výborný ponechal na nápravu celé tři dny. „Rychlost a tvrdost rozhodování pražského městského soudu v tomto případě překonala všechny rekordy,“ konstatuje Bašta, a zároveň připomíná, že často se česká justice při nalézání spravedlnosti v trestněprávních i obchodních případech naopak vyznačuje krokem pomalým a bezradným.

Zdá se, že v tomto konkrétním případě mohly hrát roli dvě motivace: „Nastolíme spravedlnost, i kdyby měl zhynout svět. Druhou motivaci zjistíme, až bude známa výsledná suma požadovaných náhrad a subjekty, které ji budou vyžadovat.“

Anketa

Přispěla parlamentní opozice pozitivně k řešení koronavirové krize v ČR?

3%
97%
hlasovalo: 30568 lidí
Zajímavé, podle Bašty, je také načasování soudního rozhodnutí do kritické fáze, kdy po zbrzdění pandemie na úroveň, která nemá v Evropě obdoby, přichází pozvolný návrat k normálnímu životu. Vláda tak musí balancovat mezi nutným restartem ekonomiky a ochranou životů a zdraví občanů.

„Zmíněné soudní rozhodnutí dává jednoznačný návod, že ekonomické zájmy mají přednost a jakékoliv další rozhodnutí vlády, které by preferovalo lidské životy a zdraví, bude z formálně právních důvodů zase pozastaveno, když už se to hned napoprvé tak hezky povedlo,“ glosuje dál situaci Bašta.

Zanedbatelná není ani možnost, že stanovisko soudce Výborného přitíží členům vlády, až se budou šetřit četná trestní oznámení podaná právnickými supy, kteří si tak připravují své žaloby o náhradách fiktivního ušlého zisku.

„Česká justice se začíná chovat jako divadelní Deus ex machina... Jak dokládá rozhodnutí soudce Výborného, asi se budeme muset rozhlédnout, jak stejný problém vyřešili jinde. Polský příklad je docela inspirativní...“ dodává Bašta závěrem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Práce v kanceláři ji nenaplňovala, často plakala. Nyní se živí erotikou a je spokojená. Je to dřina, tvrdí mladé tvůrkyně

6:56 Práce v kanceláři ji nenaplňovala, často plakala. Nyní se živí erotikou a je spokojená. Je to dřina, tvrdí mladé tvůrkyně

Na sociálních sítích se v poslední době i v České republice začíná rozmáhat příležitost, skrze ktero…