Zrušení veta v EU: Zásah velvyslance Německa. Jde o Babiše

06.07.2021 8:05 | Ze sítí

Český ministr zahraničí rázně odmítl model většinového rozhodování v EU v otázkách zahraniční politiky. Česko by poté nemohlo uplatňovat vlastní zahraniční politiku např. vůči Izraeli, ale i vůči USA a Rusku. Německý velvyslanec v Praze Christoph Israng proti Kulhánkovým slovům postavil požadavek českého premiéra Andreje Babiše (ANO). Naproti tomu ekonom Pavel Kohout Kulhánka podpořil a konstatoval, že se nesmíme stát pouhou provincii EU.

Zrušení veta v EU: Zásah velvyslance Německa. Jde o Babiše
Foto: Screen Twitter velvyslance Isranga
Popisek: Německý velvyslanec Christoph Israng uctil památku československých obětí nacistické okupace

Některé členské státy EU volají po většinovém rozhodování v otázkách zahraniční politiky. To by v praxi znamenalo, že Česko jako země, která má dlouhodobě velmi dobré vztahy s Izraelem, může být přehlasována a v EU může být prosazeno kupříkladu stanovisko Francie, která se k Izraeli staví dlouhodobě velice kriticky. Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek na něco takového odmítá přistoupit.

„Návrhy, aby EU rozhodovala v zahraniční politice kvalifikovanou většinou, zní na papíře možná hezky, ale je nutné si uvědomovat dopady. Většinové rozhodování by bylo asi rychlejší, ale znamenalo by ztrátu suverenity v naší zahraniční politice třeba vůči Izraeli, Rusku nebo USA,“ poznamenal český šéf diplomacie.

Na Kulhánkova slova zareagoval německý velvyslanec v Praze Christoph Israng a připomněl požadavek šéfa hnutí ANO a premiéra Andreje Babiše, aby byla politika v oblasti zahraniční politiky akceschopnější.

„Je však otázkou, jak větší akceschopnosti EU na poli zahraniční politiky, kterou požaduje i premiér Babiš, dosáhnout bez rozhodování kvalifikovanou většinou,“ zaznělo od německého velvyslance.

Viceprezident Hospodářské komory ČR Tomáš Prouza si ještě přisadil. „On to pan ministr samozřejmě ví. Ale také ví, že současná česká důvěryhodnost u partnerů je tak nízká, že je neumí přesvědčit ani o tom, jaké je datum,“ konstatoval.

Ve stejném duchu vystoupil i pirátský europoslanec Marcel Kolaja. „Pirátská strana dále podporuje také většinový systém hlasování v Radě místo jednomyslnosti například v otázkách zahraničních nebo daňových,“ napsal na sociální síti.

zahraniční politika a EU

Naproti tomu ekonom Pavel Kohout Kulhánka jasně podpořil.

„Hluboká pravda. Bez vlastní zahraniční politiky budeme zredukováni na provincii. Tohle by vážně někdo chtěl? Naši dědové a pradědové obětovali životy, abychom měli nezávislost, teď se jí máme lacině vzdát?“ ptal se.

zahraniční politika a EU

zahraniční politika a EU

zahraniční politika a EU

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

11:12 Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

Ceny pohonných hmot za poslední měsíc rostou a rostou. Pojďme se podívat, proč tomu tak je, zda se r…