Zruší se osoba blízká. Chybí už jen podpis prezidenta

06.09.2011 20:35

Poslanecká sněmovna dnes přehlasovala Senát, a tak bude za vozidlo odpovídat jeho provozovatel. Vyřeší to prý „vymlouvání“ řidičů na osobu blízkou při spáchání přestupku. Nyní už novela míří pouze k prezidentovi.

Zruší se osoba blízká. Chybí už jen podpis prezidenta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policie ČR
Už jen podpis prezidenta Václava Klause chybí, aby novela nabyla platnosti. Poté bude za vozidlo nést zodpovědnost bezpodmínečně provozovatel. Senát, kde má většinu opozice, novelu silničního zákona vrátil Poslanecké sněmovně, neboť ji považoval za protiústavní. Pravděpodobně však bude platit.

Podle ministra dopravy Pavla Dobeše je 60 až 70 procent přestupků z automatických radarů, a tak se mohou řidiči často vymlouvat na osobu blízkou. Proto je podle něj řešení přesunutí zodpovědnosti na provozovatele konformní a jde o poslední možnost, jak situaci vyřešit. Dodal také, že se to takto řeší i v jiných evropských státech.

Související: Zasedne Senát. Na programu osoba blízká i zdravotnictví

"Na institut osoby blízké si netroufli sáhnout ani komunisté v 50. letech," argumentoval ale Daniel Korte z TOP 09 a přimlouval se za senátní znění zákona. Podle něj budou takto lidé nuceni „práskat" na sebe samotné a na své blízké. Opozice totiž tvrdí, že provozovatel vozidla nemůže zajistit, aby řidič dodržoval předpisy, a tak nemůže být odpovědný za protiprávní jednání někoho jiného.

Dále novela zvyšuje (kromě výjimek) věk pro řízení silných motocyklů na 24 let. Zamezí také tomu, aby občané v Evropské unii měli více řidičských průkazů.

Čtěte více:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hnůj po smrti Kubery: To jste nechtěli číst. Jde i o Zemana. A Karla Gotta. No a co, že zemřel? píše „umělec“. A dále...

7:13 Hnůj po smrti Kubery: To jste nechtěli číst. Jde i o Zemana. A Karla Gotta. No a co, že zemřel? píše „umělec“. A dále...

Zpráva o smrti Jaroslava Kubery včera oblétla celou zemi. Ne všichni však byli Kuberovým odchodem zk…