Zrušíme vám dotace, pohrozil Trump univerzitě, kde jeho odpůrci málem podpálili školu. A akademici začali řádit ještě více

3.2.2017 1:39 odp.

V takřka válečnou zónu se změnila University of California ve městě Berkeley, kde měl vystoupit v rámci diskuzního bloku publicista a komentátor Milo Yiannopoulos. Stovky levicových studentů zapalovaly ohně a rozbíjely okna kampusu ve snaze vypudit publicistu z akademické půdy.

Zrušíme vám dotace, pohrozil Trump univerzitě, kde jeho odpůrci málem podpálili školu. A akademici začali řádit ještě více
Foto: donaldjtrump.com
Popisek: Donald Trump

Yiannopoulos je známý svými politicky nekorektními výroky na adresu muslimů, islámu, feminismu či multikulturalismu. Z pohledu levicových studentů však je jeho největším proviněním fakt, že je redaktorem serveru Breitbart News. Ten založil před lety poradce prezidenta Donalda Trumpa a člen Národní bezpečnostní rady Spojených států Steve Bannon. Server je považován americkým mediálním mainstreamem za „nacionalistický“.

Redaktor Breitbart News Yiannopoulos musel nakonec opustit kampus za doprovodu policie poté, co rozzuření studenti začali rozbíjet okna a zakládat požáry uvnitř areálu kalifornské univerzity. Ačkoli by měla být univerzitní půda považována za prostor, kde se střetávají různé názory, se svobodou projevu se studenti očividně nezatěžovali. Byť právě americká i světová levice se na svobodu projevu často a ráda odvolává.

Na svém twitteru se k celé události vyjádřil i samotný prezident Trump a je téměř jisté, že nyní bude v Kalifornii, kde zvítězila v prezidentských volbách s obrovským náskokem Hillary Clintonová, ještě méně oblíbený. „Pokud University of California Berkeley není schopna zaručit svobodu projevu a dává prostor násilí na nevinných lidech, co kdyby napříště nedostala žádné dotace z federálních fondů?“ uvedl rozladěný prezident.

 

 

Trumpova výhrůžka nezůstala dlouho bez odezvy a agentura Reuters rozebírá, jestli by mohl prezident tímto způsobem univerzitu potrestat. Oslovení akademici a experti se však shodují v názoru, že něco takového bude možné jen velmi těžko. Univerzity totiž dostávají peníze ve formě výzkumných grantů a finanční pomoci studentům. Příjem těchto peněz přitom nemůže být zastaven kvůli nedodržování principu svobody projevu.

„V současné době neexistuje žádný zákon, který by umožnil Trumpovi univerzitě snížit či přímo zarazit státní dotace,“ cituje agentura Dona Hellera z univerzity v San Francisku s tím, že o část peněz by ale univerzita přece jenom přijít mohla. Muselo by se však prokázat, že podváděla s výzkumy či diskriminovala studenty na základě jejich pohlaví. To ovšem není tento případ. Univerzita se tedy pravděpodobně o 400 až 450 milionů dolarů na příští rok nemusí obávat.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Josef Provazník

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Jaký je zájem o kandidaturu za KSČM?

Paní předsedkyně, co říkáte na to, že řada vašich bývalých zástupců nyní raději kandiduje za nezávislé apod. než za KSČM?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsi zmr*d.“ Je tu skutečně vážné varování mocným. Daniel Landa už vidí, co hrozí

16:05 „Jsi zmr*d.“ Je tu skutečně vážné varování mocným. Daniel Landa už vidí, co hrozí

Lidé podle Daniela Landy poslední dva roky žijí ve strachu. Strachu, co s nimi bude, protože systém …