Ztráta důvěry v demokracii. Putin? Nejen zde. Experti řešili rostoucí příklon k Rusku

22.08.2019 15:21

Podle filozofa Václava Němce se nedá uvažovat o tom, že by události roku 1968 ovlivňovaly současný postoj české společnosti k Rusku, což se mu snažila vnutit moderátorka Českého rozhlasu Veronika Sedláčková. Podle politologa Ondřeje Slačálka jde spíše o krizi představy o nadřazenosti Západu, kterou jsme měli v porevoluční době.

Ztráta důvěry v demokracii. Putin? Nejen zde. Experti řešili rostoucí příklon k Rusku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vzpomínková akce k připomenutí památky obětí vstupu vojsk Varšavské smlouvy na území Československa v roce 1968 před budovou Českého rozhlasu

Ondřej Slačálek se také snažil mírnit představy moderátorky Sedláčkové o velkých počtech proruských skupin v Čechách. „Náchylnost k Rusku zdaleka není tak velká, jak se o tom mluví, a sympatie k Putinovi mají části obyvatel i v jiných zemích v Evropě, není to určitě nějaký důsledek okupace,“ řekl Slačálek s tím, že autoritářský obrat je přítomen ve všech západních zemích, kde není podmíněn žádnou komunistickou historií.

Anketa

Jsou události srpna 68 a srpna 69 stále pro český národ traumatem?

10%
90%
hlasovalo: 10716 lidí

Podle Němce jde spíše o celkovou krizi západní společnosti, která se u nás spojuje se vzpomínkami na doby okupace. „Naše demokracie, i ta na Západě, prochází krizí důvěry. Proto se možná někteří obracejí k nějakým iluzorním jistotám z minulých dob a tyto idealizované vzpomínky ovlivňují např. jejich politické preference,“ uvedl Němec.

Dalším důvodem zvětšujícího se příklonu k Rusku je podle Němce ztráta důvěry v liberální demokracii díky činům politických představitelů za posledních 30 let. „Hovoří se stále více o klientelismu, korupci v nejvyšších patrech politiky, a to způsobilo právě tu frustraci některých lidí z vývoje po revoluci a vybízí ke vzpomínkám na dobu před tím,“ vysvětloval filozof z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Slačálek ale opakovaně upozorňuje, že tato situace se netýká jen České republiky, ale objevuje se všude na Západě. „Může vznikat i určitá panika, že Západ přestal být nadřazený, a naopak se objevují myšlenky o udržitelnosti liberální demokracie do budoucna,“ varuje politolog Slačálek.

„Z tohoto vývoje Západu, který se ukazuje být v krizi, čerpají právě populističtí politici, kteří se od liberální demokracie odvracejí,“ souhlasí Němec a za příklad dává maďarského premiéra Orbána.

Pobavení u Slačálka vyvolala otázka, zda jsme pro ruskou propagandu a dezinformační válku snadnějšími cíli kvůli okupaci a navyklosti na tehdejší komunistickou propagandu. „Nejde si představit české obyvatelstvo jako nějaké loutky, do kterých dvacet let bušila sovětská propaganda a teď se reaktivovaly v závislosti na ruské propagandě,“ odpovídal Slačálek s tím, že ruská propaganda jen velmi zručně využívá našich minulých negativních událostí, které dále rozdmýchává, jak to ale činí všude jinde ve světě.

Podle Němce jsme se navíc nedostatečně vyrovnali s naší minulostí, zejména co se týká trestněprávní roviny. „Nebyl vydán do společnosti jasný signál, co je tolerovatelné a co nikoli. Lidé, kteří měli za sebou větší komunistické zločiny, měli skončit ve vězení,“ dodal Němec.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jma

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman zklamal Bakalovy novináře. Také ty z ČT, kvůli penězům. „Naprdne“ i Rychetského

22:41 Zeman zklamal Bakalovy novináře. Také ty z ČT, kvůli penězům. „Naprdne“ i Rychetského

„Turecko se podle mého názoru dopustilo válečných zločinů a v každém případě si myslím, že by minimá…