Žvanírna Václava Moravce, padlé televizní hvězdy. Časopis si proklepl moderátora

04.04.2013 17:20

Dvě hodiny nudy, aneb Jak televize zabila někdejší rozhlasovou novinářskou hvězdu. Tak poutá titulkem časopis Reflex na slovní odstřel známého politického moderátora Václava Moravce, který si dokonce podle některých zpovědí pracovníků České televize vysloužil pověst "arogantního sebestředného naboba". Článek o Moravcovi pak týdeník „roztáhnul“ i díky obrovské fotografii hned na šest stran svého výtisku.

Žvanírna Václava Moravce, padlé televizní hvězdy. Časopis si proklepl moderátora
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Moravec před začátkem vysílání
reklama

Týdeník Reflex sice na začátek vyprávění o nejvýraznějším politickém moderátorovi Václavu Moravcovi napsal, že si vybudoval pověst hyperkorektního moderátora čelícího armádám zlých a proradných politiků, ale nyní právě toto je prý už pasé.

„Ano, býval dobrý, ale to už dávno není pravda. Zůstala jen legenda. A dvě hodiny nedělní nudy, které se staly synonymem Moravcova diskusního pořadu, nesoucího bůhvíproč moderátorovo jméno,“ uvedli k tomu reportéři Reflexu Luděk Staněk a Petr Kolář.

„Moravcův pořad je zjevně na konci své cesty. Dvouhodinová debata s politiky je přežitý televizní formát, a pokud má pro televizi nějaký význam, pak jen jako ´vlivové okénko´, které se dá občas s politiky za něco vyobchodovat,“ vypíchli také reportéři tučnějším písmem uprostřed článku, kde oko čtenáře, kromě jiného, upoutají i fotografie.

Studio kamarád a Tři veteráni...

„Moravcovo Studio kamarád,“ hlásá pak popisek pod některými z nich, kde je Moravec třeba s někdejší ministryní školství Petrou Buzkovou (ČSSD) a také s předsedou vlády Petrem Nečasem (ODS) zvěčněn v družném rozhovoru přímo v televizním studiu.

„Václav Moravec a tři veteráni. Z původně ambiciózních Otázek se stala žvanírna,“ je uvedeno pak pod fotografii, na níž je vidět Moravec s bývalými dvěma premiéry – Jiřím Paroubkem (kdysi ČSSD, nyní NS - LEV 21) a Mirkem Topolánkem.

Článek na začátku připomíná samotný kariérní start Václava Moravce.

„V druhé polovině 90. let byl Václav Moravec ještě prakticky neznámým moderátorem tehdy prakticky neznámé televize Galaxie. V jednom se však od svých kolegů odlišoval – přestože mu bylo teprve dvacet let, byl doslova posedlý dokonalou přípravou na rozhovor. A tak, když do studia přišel tehdejší ministr kultury Pavel Dostál, Moravec před něj postavil dětskou sestavu na chemické pokusy, protože si někde přečetl, že absolvoval střední školu chemickou. Zaskočeného politika požádal, aby mu předvedl nějaký pokus. Nádherný, jednoduchý, uvolněný vtip tehdy začínajícího moderátora není větším kontrapunktem k tomu, čím je Václav Moravec dnes,“ referuje Reflex s připomínkou, že sice stále je moderátor hvězdou a ikonou, ale jeho rozhovory už dávno nejsou legendární. Prý dokonce jako by jeho samotného zajímalo, jak nikoho neurazit a udržet si svůj pořad, než jak udělat dobrý rozhovor.

Co v Moravcově "Interview BBC" zaznělo, o tom se i hovořilo

„O tom, co před lety v Moravcově Interview BBC zaznělo, se tehdy po jeho skončení opravdu hovořilo,“ zmiňuje třeba týdeník k legendárnímu pořadu, jenž Moravce nejenom proslavil, ale na dlouhou dobu se stal i nejlepším rozhovorovým formátem v českých rádiích. Problémem ale prý byl fakt, že Moravce velmi bavilo se s politiky bavit i mimo rozhlasové Interview, třeba na schodech před studiem, což bylo v rozporu s kodexem BBC.

„Bylo to divné. V redakci vyprávěl věci, jež se dozvěděl od politika, ale na něž se ho nezeptal před mikrofonem,“ vypověděla pro Reflex jedna z jeho bývalých kolegyní.

Týdeník dále popisuje další z životních mezníků Moravce, kupříkladu to, jak chtěl za ČSSD kandidovat do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Ovšem od tohoto nápadu couvl v momentě, kdy do rady kandidoval také Petr Štěpánek z ODS, který se stal později místopředsedou rady. „Od té doby se také datuje jeho blízký vztah k současnému prezidentovi,“ podotýká kromě jiného Reflex.

„Jisté je, že k flirtování s ČSSD se dnes moderátor moc rád nehlásí. Nakonec dal znovu přednost médiím a nastoupil do BBC, později i do České televize,“ píše týdeník o odstavec dále.

Byl chválen a jeho kredit rostl

K pořadu Otázky pak zmiňuje, že ho k nim přivedl až pozdější „Janečkův“ šéf zpravodajství Zdeněk Šámal, který si jej prý oblíbil právě v BBC. Otázky od toho roku 2004 pak pravidelně v televizi „jely“ každou neděli.

„Moravcovi se dařilo a jeho otázky si vydobyly kredit nejdůležitějšího politického pořadu v zemi. Moderátor byl chválen ze všech stran. A jeho kredit rostl,“ popisuje týdeník, načež přidává i ten fakt, že si ale hosty do pořadu Moravec zval osobně, což se u těchto typů pořadů nestává.

„Začalo se ukazovat, že Moravec dá v některých případech přednost tomu, aby VIP host přišel a byl ochoten přijít znovu. A tak se proto hlavně snažil hosta nenaštvat...,“ směřuje pak kritiku týdeník a jako příklad k tomu uvedl návštěvu tehdejšího premiéra Stanislava Grosse, kterého ale jiná média v té době odstřelovala hlavně kvůli jeho bytové aféře. Jen Moravec dosáhl svým "beránkovským" přístupem ke Grossovi ve studiu toho, že měl na něj v té době exkluzivitu.

Jenže sotva se odporoučel z vlády Gross, tak také opustil své Otázky i Moravec, což bylo v květnu 2005. Jenže zpřetrhaná nit tak doslova nebyla přetržená. Moravec se do televize v srpnu totiž opět vrátil, jenže vynutil si dvouhodinový pořad s tím, že bude reflektovat i na jiná než politická témata. Podle Reflexu se mu ale právě toto nepodařilo.

Selanka za přispění dramaturgyně

„Právě v té době se z pořadu stala definitivně selanka,“ zabodl týdeník ostrý slovní šíp. Prý je to i vina dramaturga, kterou je nyní Hana Andělová, manželka bývalého moderátora Noci s Andělem Pavla Anděla. Andělová totiž prý Moravce spíše před okolím chrání, nežli by ho stimulovala k výrazným výkonům.

„Pořad stojí na místě,“ tvrdí pak Jan Potůček, šéfredaktor serveru Digizone. „Nové studio mají tři roky, ale veškeré změny, kterými ten pořad prošel, jsou pouze grafické. Spousta toho, co se tam říká, je pro lidi nesrozumitelná. A dvě hodiny, s tím, že se často i přetahuje, jsou prostě moc,“ dodává Potůček.

Zatímco první hodina má podle něj sledovanost 600 až 800 tisíc lidí, pak už druhá půlka jen polovic. Jenže politici do Moravcova pořadu chodí rádi – jediným, kdo se údajně zcela této selanky odmítl účastnit, byl exprezident Václav Klaus. Ten pak prostřednictvím svého tajemníka Václava Hájka nejenom, že tepal tento pořad, ale i negativizoval samotnou politiku.

Klaus prý pochopil a k Moravcovi odmítal chodit

„Je otázka, nakolik k tomu přispěli dnešní politici, třeba pouhou svou nevýrazností. A nakolik tomu přispěla éra mediokracie, kdy se politika nedělá ve středu v devět ráno na zasedání vlády, ale v neděli ve dvanáct hodin u pana Moravce v České televizi,“ řekl v této souvislosti Klaus deníku Blesk. Podle Reflexu prý ale Klaus naprosto jasně pochopil, na čem si moderátor své otázky postavil.

Týdeník dokonce rozebíral ten fakt, kdy si Moravec jistil v roce 2011 záda útěkem na barrandovský kopec do tehdejší Novy v případě, kdy by se ředitelem České televize stal Roman Bradáč, jehož silně nemusel. Bradáč totiž kromě jiného dával najevo, že Moravec by také mohl v případě jeho vítězství o svou nedotknutelnost přijít. Reflex k tomu navíc připomněl Moravcův rozhovor pro Hospodářské noviny, kde mimo jiné moderátor zkritizoval své kolegy z Událostí. 

„Na Kavčích horách pak Moravce řada lidí opravdu zdravit přestala. Bradáč Moravce dokonce označil za sebestředného a z ČT odešel,“ podotkl časopis.

Tyká si ze Zemanem

Nakonec rozpitval i Moravcova volební studia a různé speciály. Například si do něj kopl při zmínce o speciálech k prezidentské volbě. Prý při nich vyšlo najevo, že si s Milošem Zemanem tyká, i když ten ho naopak zkritizoval. Zeman totiž veřejně řekl, že je Moravec dalším prezidentským kandidátem. Přesto to byl nakonec Moravec, kdo mu nejspíše pomohl vyhrát volby, neboť na světlo vytáhl otázku Benešových dekretů, jež ale naopak potopila Zemanova protikandidáta Karla Schwarzenberga.

„Moravcův pořad je zjevně na konci své cesty,“ uzavírá pak Reflex s dovětkem, že Moravec může mít dojem, že se česká politika točí kolem něj.

„Pokud to není pravda, žije v ošklivé iluzi. A pokud to pravda je, jsme na tom možná ještě hůře než si myslíme,“ uzavírá týdeník svou slovní vivisekci nejznámějšího moderátora.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

16:06 A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

„Zřejmě jeho jediný program je Antipirát. Z tohoto pohledu to ukazuje, že spíše úplně rezignoval na …