Zvěrstva, o kterých se nesmělo mluvit. Tam se znásilňovalo, vraždilo... Znalec Francie odhrnuje nánosy špíny z tábora v Calais

26.10.2016 19:47

Francouzské úřady začaly vyklízet nechvalně proslulý uprchlický tábor v Calais. Čekaly příliš dlouho, zkritizoval je v ČT analytik Ústavu mezinárodních vztahů (AMO) Jan Eichler a ukázal na zvěrstva, která se tam děla a dlouho se o nich nesmělo mluvit.

Zvěrstva,  o kterých se nesmělo mluvit. Tam se znásilňovalo, vraždilo... Znalec Francie odhrnuje nánosy špíny z tábora v Calais
Foto: ČT
Popisek: Jan Eichler
reklama

Eichler uvádí, že Francouzi vládě i prezidentovi vytýkají, že nechali problém s uprchlickým táborem v Calais dlouho ležet ladem, skoro jako by se jich netýkal.

„Organizovaly se tam protestní akce, ale pařížská vláda nepomohla. Dokonce zaznívaly požadavky, aby byla nasazena armáda. Místo toho tam ale nasazovali hlavně policii a četnictvo. Ale četníci už byli přetížení, přepracovaní,“ nastínil analytik situaci kolem uprchlického tábora. V něm dle Eichlera velmi často docházelo k útokům na četníky i hasiče, kteří tam prý někdy museli 10 krát až 15 krát za den. A pokaždé byli napadeni, pokaždé jim ničili a demolovali jejich vozy.

Analytik také poukázal na to, že na jedné z úřady nepovolených manifestací, kde se skandovalo „tady jsme doma my“ či že „Francie je diktátorský stát a migranti pryč“, zatkli generála výsadkových vojsk a bývalého velitele cizinecké legie. Čtyři hodiny ho vyslýchali a nakonec mu zakázali nosit uniformu na veřejnosti. „To vyvolalo obrovské protesty. Ve Francii jsou generálové ve velké úctě a ke všemu paragán, který je předsedou sdružení francouzských výsadkových veteránů a jemu najednou zakážou uniformu,“ popsal Eichler s tím, že Francouze nejvíce naštvalo, že generálovi zakázali nosit uniformu, ale uprchlíky nechávají na pokoji.

„Tam se znásilňovalo, tam napadali policisty, tam se vraždili mezi sebou, zneužívali vlastní děti… Byly tam střety mezi Afghánci navzájem, mezi Afghánci a Syřany, mezi Araby a Afričany, kteří tam byli třeba z Eritreje, a těm se nestalo nic. To vyvolalo tuto polarizaci,“ objasnil analytik.

Celé vystoupení Jana Eichlera na ČT ZDE

Zatímco mezi vládními činiteli převládá politická korektnost, tedy nedělání rovnítka mezi přistěhovalci a teroristickými útoky, řadoví Francouzi mají obavy, že čím víc tam bude přistěhovalců, tím vyšší bude kriminalita a tím vyšší je pravděpodobnost teroristických útoků. Prouprchlické postoje dle něho zastávají hlavně představitelé intelektuálských a uměleckých kruhů.

Eichler upozorňuje, že do palby kritiky se dneska dostávají i novináři, kterým je vytýkáno, že dlouho tyto problémy zamlčovali. „Přijela tam kanadská studentka žurnalistiky dělat s nimi rozhovory a oni ji tam znásilnili. A o tom se nesmělo dlouho dobu psát. Znásilnili tam francouzskou reportérku, řadu mladých dívek, které šly okolo. Dlouho se o tom nepsalo, až teď se všechno provaluje,“ podotkl analytik.

Za šestadvacet let přitom počty nelegálních migrantů prudce narostly a pořád rostou. „Vždycky když chtějí někoho vyhostit, někdo uspořádá manifestaci, kde se křičí: dejte jim papíry, zlegalizujte jim pobyt. Dostali se do vlastní pasti. Oni už ani nevědí, kolik mají těch přistěhovalců, protože si zakázali je evidovat. Protože jejich děti už jsou Francouzi. I když se jako Francouzi nechovají a nesplynuli s francouzským prostředím,“ zdůraznil Eichler. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čekají nás nejtěžší tři týdny epidemie, varuje datový analytik. JIP lůžka po celé zemi jsou zaplněná...

19:49 Čekají nás nejtěžší tři týdny epidemie, varuje datový analytik. JIP lůžka po celé zemi jsou zaplněná...

„Umře více lidí, ekonomiku to poškodí více a vir to nezastaví...“ komentuje na svém facebooku aktuál…