Zvídavý novinář na ČT: Pane Filipe, jak můžete jako komunista tak fandit teokratickému Íránu?

14.07.2015 23:08

Podrobnosti dnes uzavřené dohody mocností s Íránem o pozastavení jeho jaderného programu výměnou za zrušení ekonomických sankcí vysvětloval v úterních Událostech, komentářích odborník na jaderné technologie Vlastislav Bříza. Názory domácí politické scény na tento problém pak ve studiu prezentovali poslanec TOP 09 František Laudát a poslanec a šéf KSČM Vojtěch Filip.

Zvídavý novinář na ČT: Pane Filipe, jak můžete jako komunista tak fandit teokratickému Íránu?
Foto: pixabay.com
Popisek: Írán

Bříza vysvětlil, že Írán byl skutečně blízko výroby jaderné zbraně. Nyní by měl Teherán zlikvidovat dvě třetiny centrifug, které se používají pro obohacování uranu. Na otázku, zda by mohl Írán tyto centrifugy před mocnostmi utajit, Bříza vysvětlil, že prostor pro to centrifugy ukrýt Írán sice má, nicméně musejí být kaskádovitě a stupňovitě uspořádány, což si vyžaduje „velký prostor“. Proto když prý budou inspektoři pravidelně v několika měsících navštěvovat místa, kde jsou centrifugy nyní, je prý velká pravděpodobnost, i když ne jistota, že Írán jadernou bombu nezíská.

Vojenská akce proti Íránu není pravděpodobná

Vysvětlil také, že pokud by inspektoři zjistili nedodržování závazků, Rada bezpečnosti OSN sankce opět zavede během 65 dní.

V regionu je jediným státem, který je schopen zničit jaderné zařízení Íránu, Izrael. A pak samozřejmě USA. Že by nyní došlo k vojenské akci s cílem íránská zařízení zničit, je prý ale velmi nepravděpodobné. „Izrael je izolován, proto vojenské řešení nemá smysl. Pokud by přistoupil k vojenské akci, způsobil by nevoli nejen arabských, ale i západních států. Proto nepovažuji za pravděpodobný vojenský zásah,“ vysvětlil Bříza.

Laudát na jednu stranu dohodu přivítal s tím, že se nám otevírá velký trh, který tato 77milionová země představuje. Poukázal na to, že sousedy Íránu jsou nestabilní země jako Afghánistán či Irák. Írán si prý proto asi vyhodnotil, že je pro něj výhodnější získat ekonomickou sílu, aby mohl hrát silnou roli v celém regionu. Dalšího vývoje v regionu se ale Laudát bojí.

I přes sankce je Írán bohatým státem

Filip poukázal na to, že Írán je stabilnější než jiné arabské státy, protože okolní státy rozvrátily USA.

Moderátora pak zaujalo to, že Filip mluví o Íránu neutrálně, přestože by měl jako zástupce ateismus prosazující politické strany mít k teokratickému státu averzi. A zeptal se jej, „jak se daří Íránské komunistické straně“. Filip přiznal, že je slabá, ale íránský režim považuje za vnitřní věc daného státu, jehož vedení vzniklo na základě demokratických voleb. Filip také poukázal na to, že české podnikatelské delegace, které Írán v poslední době navštívily, byly úspěšné. Írán je prý i přes sankce stále bohatým státem.

Laudát připisuje uzavření dohody tomu, že prezident USA Obama „se chce asi zapsat do dějin“, jinak se ale tuhému odporu k dohodě „nediví“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Václav Mika

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kňučí. Bojí se.” Toto Fiala přes jásot včera neslyšel

7:57 „Kňučí. Bojí se.” Toto Fiala přes jásot včera neslyšel

Teď jde o všechno, burcoval v pondělí večer Petr Fiala, když zahajoval „horkou fázi“ kampaně SPOLU. …