Zvolí si Amerika mladého homosexuála prezidentem? Mezi demokraty se rodí hvězda

15.04.2019 22:12

Stane se příštím prezidentem USA homusexuál? Vyloučeno to rozhodně není. Do boje o Bílý dům vstoupil sedmatřicetiletý starosta Pete Buttigieg, který je černým koněm demokratů. Už nyní mu průzkumy dávají třetí největší šance mezi demokraty. Lépe na tom jsou jen dva letití politici z pomyslné první ligy – Joe Biden a Bernie Sanders. V případě, že by Buttigieg uspěl, byl by nejen nejmladším prezidentem, ale i prvním gayem v úřadu, informuje server Info.cz.

Zvolí si Amerika mladého homosexuála prezidentem? Mezi demokraty se rodí hvězda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka USA

Mladý starosta Pete Buttigieg, který působí v čele radnice města South Bend v americkém státě Indiana, má nakročeno k tomu stát se kometou primárek v Demokratické straně. Buttigieg vstupuje do boje se solidní pozicí. Řadí se prý do skupiny vyzyvatelů viceprezidenta Joea Bidena a senátora Bernieho Sanderse.

Nejnovější průzkum společnosti Emerson přisoudil Buttigiegovi třetí místo za zmíněnými dvěma muži. V jiných má drobný odstup, například na senátorky Kamalu Harrisovou nebo Elizabeth Warrenovou. Jde jen o zanedbatelné rozdíly.

Zdaleka nejlépe se Buttigiegovi daří na sociálních sítích, což odpovídá jeho snaze přesvědčit mladé voliče, a navzdory své relativní neznámosti získává peníze na kampaň. Mezi zástupem zasloužilých politiků působí podle některých názorů svěže a mezi radikální demokratickou „mládeží“ umírněně.

Během sedmi let starostování Buttigieg dokázal ekonomicky pozvednout South Bend, který časopis Newsweek v roce 2011 vybral mezi deset nejvíce skomírajících amerických měst. Dnes se do South Bendu vracejí firmy a lidem se daří. Se svými zkušenostmi v křesle starosty odráží i kritiky, kteří říkají, že by měl s kandidaturou ještě počkat.

Buttigieg by v případě zvolení byl nejmladším prezidentem Spojených států v historii. Dosavadnímu rekordmanovi Theodoru Rooseveltovi bylo v době nástupu do funkce 42 let, Johnu Fitzgeraldu Kennedymu 43.

Podle svých slov má více zkušeností s vládou než současný prezident i viceprezident. Právě viceprezident Mike Pence je terčem, do nějž se Buttigieg strefuje za jeho konzervativní názory na homosexuály. Buttigieg se ke své orientaci poprvé přihlásil v roce 2015, kdy Nejvyšší soud povolil sňatky osob stejného pohlaví. Na veřejnosti se často objevuje s manželem Chastenem.

Záporný postoj k homosexuálním svazkům je u Pence pověstný. Viceprezident je v minulosti odsoudil a prohlásil, že povedou k rozkladu společnosti. „Pokud máte problém s tím, kdo jsem, nemáte problém se mnou. Váš spor, pane, je s mým stvořitelem,“ řekl v reakci na Pencovy postoje v CNN Buttigieg.

  • Původní zdroj ZDE

Buttigieg nastínil jen několik směrů, kterými by se chtěl jako budoucí prezident ubírat. Se svým programem se řadí mezi umírněné demokraty. Netají se ale sympatiemi k progresivistům. Na rozdíl od nich ale není nepřítelem kapitalismu. Podporuje ekonomicko-ekologický program Green New Deal, ale nechce, aby americké vysoké školy vzdělávaly studenty zadarmo. Líbil by se mu systém, v němž by absolventi mohli splatit své dluhy prostřednictvím veřejně prospěšných prací. Ze zdravotnictví by nevyloučil soukromé pojišťovny, je však pro sociálnější úpravu systému.

Buttigieg označil South Bend za město, které vítá imigranty. Buttigiega berou vážně i republikáni, což ukázala antikampaň, která se proti mladému starostovi rozjela. Republikánští voliči v Indianě dostávají do e-mailových schránek zprávy vyzývající k obraně viceprezidenta Pence. Útoky na Buttigiegovu sexuální orientaci se zatím neobjevují a zůstává zatím otázkou, jestli k nim dojde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ukázal jsem jim! Babiš vynesl info z jednání EU: Šlo o naše sousedy

21:05 Ukázal jsem jim! Babiš vynesl info z jednání EU: Šlo o naše sousedy

Premiér Andrej Babiš prostřednictvím svého pravidelného týdenního facebookového hlášení „Čau lidi“ t…