Zvracet z Čaputové, píše expert. V době covidu přišla na akci. A nejen to

08.10.2020 8:41

Slovenská prezidentka se zúčastnila bratislavské bezpečnostní konference GLOBSEC. Podle slovenského politika a aktivisty Eduarda Chmelára tím dala facku všem, kdo covidová pravidla dodržují. „Je to výsměch všem školám, divadlům, kulturním a sportovním akcím, které se kvůli nákaze nemohou konat, je to plivanec na lékaře a sestry na covidových odděleních,“ tvrdí a říká, že se mu z toho chce zvracet. Čaputová se v zahraniční politice prý vůbec neorientuje a jen slouží geopolitickým zájmům USA.

Zvracet z Čaputové, píše expert. V době covidu přišla na akci. A nejen to
Foto: Repro ČRo
Popisek: Slovenská prezidentka Čaputová
reklama

Bratislavské fórum GLOBSEC se uskutečnilo i navzdory epidemii covidu-19. Fórum pořádá stejnojmenná nezisková organizace GLOBSEC z Bratislavy, jež zpracovává analýzy týkající se obrany a bezpečnosti, energetiky a budoucnosti Evropy obecně. Nicméně kvůli koronaviru nepřijelo do Bratislavy na dvanáct set hostů, ale pouze „pár set“ a dle tvrzení pořadatelů museli dodržovat přísná hygienická opatření. Zbytek se připojil přes internet.

Anketa

Podporujete Andreje Babiše? (Ptáme se od 8.10.2020)

67%
33%
hlasovalo: 41681 lidí
Pozvání přijala i prezidentka Slovenska, Zuzana Čaputová. Ve svém projevu se věnovala jak koronaviru, tak i Evropské unii. Jak informuje server EuroZprávy.cz, Čaputová řekla, že Slováci zažívají nebezpečí chudoby a omezeného přístupu k základním službám, jakými jsou zdravotnictví nebo vzdělávání. Krize dle ní ukázala, že pokušení zneužívat moc je stále velké a že demokratické principy a právní stát mohou být velmi rychle oslabeny i v demokratické Evropě. Brojila i proti populismu a korupci, které rozvracejí státní instituce, a proti krátkodobým egoistickým cílům, jež oslabují globální úsilí.

Ovšem to, že se fóra vůbec účastnila jí vyčítá slovenský politik, aktivista a neúspěšný kandidát na prezidenta Eduard Chmelár, který z její přítomnosti na akci dovozuje, že Čaputová nebrání lidská práva, ale geopolitické zájmy Spojených států amerických.

Předně Čaputové vyčetl, že nedávno „patetickým hlasem ve stylu nedělní chvilky poezie“ vyzývala k celospolečenské odpovědnosti, k ohleduplnosti a solidaritě a kárala zlehčování a sobeckost. A pak nejen že neodmítla pozvání na sraz „militaristů a zbrojařských lobbistů“, ale ještě na něm opět moralizovala. „Nekárala organizátory a účastníky, že při pandemii sedí v uzavřené místnosti v Bratislavě – dokonce i nejprestižnější světové fórum v Davosu přeložili kvůli nákaze o půl roku. Kárala opět občany, kteří nerespektují pravidla, protože to před světem poškozuje naši důvěryhodnost,“ stěžuje si slovenský politik.

Fotogalerie: - Zeman u pluku

Prezident republiky Miloš Zeman se zúčastnil v úte...
Prezident republiky Miloš Zeman se zúčastnil v úte...
Prezident republiky Miloš Zeman se zúčastnil v úte...
Prezident republiky Miloš Zeman se zúčastnil v úte...
Prezident republiky Miloš Zeman se zúčastnil v úte...
Prezident republiky Miloš Zeman se zúčastnil v úte...

„Paní prezidentko, řeknu vám to otevřeně: Chce se mi z vás zvracet. Ještě nikdy jsem se za vás tak nestyděl,“ vzkazuje Chmelár a dodává, že si Čaputové vážil pro její mírnost, pracovistost, empatii a její zájem o environmentální témata. Ale tímto prý dala facku všem, kdo pravidla dodržují. „Je to výsměch všem školám, divadlům, kulturním a sportovním akcím, které se kvůli nákaze nemohou konat, je to plivanec na lékaře a sestry na covidových odděleních, kteří předevčírem vydali výzvu, aby státní orgány konzistentně a srozumitelně vysvětlovaly, proč jsou opatření zaváděna, a aby je neměnily ob den,“ tvrdí. Čaputová tím prý dokázala, že „kultura války“ je pro ni důležitější než „kultura míru“.

„Já vím, všichni jste měli roušky a rychlotesty. Mimochodem, to je Matovič šel vylovit do Dunaje, když je tam chtěl před pár měsíci naházet? Ale prosím, nedělejte si z lidí dobrý den. Zrušili jste úžasné a nádherné akce a výjimku dostal... GLOBSEC?“ stěžuje si Chmelár dál.

Také upozornil na dvojí metr, že Čaputová si za svou účast vymohla, aby z fóra zmizela reklama firmy Huawei, ale nevadila jí přítomnost tureckého ministra zahraničí Mevlüta Çavuşoglua. Přitom Turecko dle Chmelára podporuje Ázerbájdžán v konfliktu o Náhorní Karabach a vyslalo do konfliktu údajně stovky militantních islamistů ze Sýrie. Nemluvě o porušování lidských práv.

Chmelár má pocit, že v zahraniční politice je Čaputová „nesvéprávná“ a splácí dluhy svým chlebodárcům, jež ji na post prezidentky dotlačili. A ani nerozumí tomu, co jí dotyční do projevu napíší. Vytýká jí například, že se zajímá o běloruskou spisovatelku, ale osud Juliana Assange je jí lhostejný nebo že se nevěnuje tomu, že i ve Španělsku jsou političtí vězni. „Pokud se nezačnete zajímat o takovéto nepohodlné případy, nebráníte v mých očích lidská práva, ale geopolitické zájmy USA,“ tvrdí Eduard Chmelár.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprdelníci... A uprostřed seděl Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

12:35 Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprdelníci... A uprostřed seděl Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

Hudebník a člen Trikolóry Petr Štěpánek se pracovně vypravil do prostor Poslanecké sněmovny, aby s h…