Zvrat: Krym se připojil k Rusku. Rozhodnutím svého parlamentu

06.03.2014 11:44

Krymský parlament dnes přijal "zásadní rozhodnutí" o členství Krymské autonomní republiky v Ruské federaci, oznámila ruská agentura ITAR-TASS s odvoláním na prohlášení místopředsedy krymské autonomní vlády Rustama Těmirgalijeva. Krym žádá Rusko, aby zahájilo příslušné správní kroky. Krymské referendum o připojení k Rusku se uskuteční 16. března, tedy o dva týdny dříve, než se předpokládalo.

Zvrat: Krym se připojil k Rusku. Rozhodnutím svého parlamentu
Foto: RussianMind
Popisek: Staronový ruský prezident Vladimir Putin
reklama

Anketa

Schvalujete ruskou okupaci Krymu?

81%
16%
hlasovalo: 31807 lidí

Parlament podle Těmirgalijeva dnes schválil rezoluci o dvou bodech: v prvním rozhodl o vstupu Krymské autonomní republiky do Ruské federace jako její nový subjekt a ve druhém vyhlásil referendum o této otázce na 16. března. V referendu budou obyvatelé Krymu odpovídat, zda jsou pro připojení Krymu k Rusku.

Těmirgalijev podle ruské agentury oznámil, že krymský parlament požádal ruské vedení, aby „zahájilo proceduru začlenění Krymu do Ruské federace".

Několikatisícový dav proruských aktivistů shromážděný před simferopolským parlamentem přijal zprávu výkřiky radosti, skandováním „Rusko!" a máváním ruských státních vlajek.

Bezprostředně po Těmirgalijevově oznámení přišla z Moskvy i první reakce ruských politiků. Místopředseda Státní dumy Sergej Něverov označil rozhodnutí krymských poslanců za historické. „Jsme jednotný národ, který byl z vůle neodpovědných stranických funkcionářů rozdělen," řekl Něverov s odkazem na rozhodnutí někdejšího sovětského vůdce Nikity Chruščova, který před šedesáti lety věnoval do té doby ruský Krym Ukrajině.

Podle kremelského mluvčího Dmitrije Peskova byl o rezoluci krymského parlamentu informován prezident Vladimir Putin. „Tahle novinka právě dorazila, prezident byl informován," řekl Peskov ruským novinářům.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

19:19 Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

Arméni v Náhorním Karabachu stále čelí vražedným útokům a násilnému vytlačování ze svého historickéh…