Zvrat v přístupu k protonové léčbě rakoviny. Lékaři jej podpořili, VZP musí ustoupit

20.09.2013 18:37

Jak Parlamentnílisty.cz před týdnem avizovaly, profesní uskupení radiačních onkologů Společnost radiační onkologie, biologie a fyziky (SROBF), na jednání svého výboru jednohlasně přijala stanovisko, které konečně otvírá českým pacientům dveře k nejmodernější a nejúčinnější léčbě rakoviny pomocí protonů bez byrokratických překážek.

Zvrat v přístupu k protonové léčbě rakoviny. Lékaři jej podpořili, VZP musí ustoupit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nemocnice Na Bulovce
reklama

„Ve vybraných případech může protonová terapie zvýšit šanci na vyléčení nebo snížení komplikací nebo na obojí,“ deklaruje prohlášení, jehož autorem je podle informace ParlamentníchListů.cz paradoxně dosavadní nejhlasitější odpůrce moderní protonové léčby profesor Pavel Šlampa z brněnského Masarykova onkologického ústavu.

Kupříkladu klienti největší zdravotní pojišťovny VZP nyní mohou v komplexních onkologických centrech o protonovou léčbu žádat, a pokud multidisciplinární tým na základě porovnání fotonového a protonového ozařovacího plánu shledá její přínosnost, nemůže již pojišťovna obstrukcemi zdržovat. „Vyjádření k žádosti musí na pojišťovně proběhnout ve lhůtě v žádosti obsažené, aby nedošlo k prodlení,“ píše se dále v prohlášení SROBF.

Jak komplikovaná byla až dosud cesta k této účinné a šetrné léčbě svědčí smutná událost z mnichovského Rinecker Proton Therapy Center. Z blogu jiné české pacientky, kterou VZP také poslala na léčbu do cizího prostředí: „V sobotu 14. 9. zde zemřel jeden ze tří českých pacientů. Přijel už ve vážném stavu, též usiloval dlouho o léčbu (cca rok), přišla pozdě. Jeho tělo už nemělo sílu bojovat. Je mi to velmi líto, hlavou se mi honí tisíc věcí... Kolik je takových pacientů, kteří čekají na svojí jedinou možnost léčby? Máme možnosti, máme vybavení, můžeme zachránit lidský život... ale není vůle...,“ lze se dočíst.

Tento postup, kdy jsou vybraní jedinci posíláni na léčbu do soukromého německého centra, označili již dříve členové senátního výboru pro zdravotnictví a sociální politiku za neúnosný. A to i proto, že se ze systému veřejného zdravotního pojištění zcela zbytečně platí kromě léčby u každého pacienta statisícové náklady za pobyt, cestovné, tlumočníka a přítomnost doprovodu. Nesmyslný bojkot pražského centra, který vedení VZP rozpoutalo, přinesl své hořké plody. Bylo by na čase, aby byl konečně označen viník a nebylo zbytečně hazardováno se zdravím plátců pojistného.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

21:40 Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

Šéf České stomatologické komory a člen ústředního krizového štábu Roman Šmucler na svém Facebooku ok…