Zvyšovat platy poslanců by byla zpupnost, říká Peake

04.08.2012 10:00

Ministerstvo práce navrhlo zvýšit platy ústavních činitelů a soudců. Ačkoli v roce 2010 po nástupu vlády Petra Nečase politici slibovali, že jejich platy zůstanou zmrazeny, od ledna příštího roku by mělo přijetím tohoto návrhu zmrazení skončit. Vicepremiérka Karolína Peake si ale myslí, že s platy zákonodárců by se už do konce volebního období hýbat nemělo.

Zvyšovat platy poslanců by byla zpupnost, říká Peake
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karolína Peake

Řekla to v rozhovoru pro Aktuálně.cz. O platy se v Parlamentu ale tak jako tak svede bitva, protože myšlenky na zvýšení poslaneckých platů pod povrchem probublávají neustále.

Podle Peake je chyba, že se do sněmovny nepodařilo protlačit variantu oddělit platy soudců a zákonodárců. Vláda o tom mluvila, ale nakonec to nenavrhla. "Já jsem to na vládě navrhovala, teď už si přesně nepamatuji, jaký byl důvod, proč se to tam nedostalo. Myslím, že jediné řešení je platy oddělit. Není úplně fér, že soudci od toho dávají úplně ruce pryč a říkají: my jsme přece nikdy neřekli, že politici si také mají zvyšovat platy," říká Peake. Sněmovna tedy bude jednat o tom, jak málo nebo hodně platy zvýšit.

Stejní poslanci, kteří se na začátku volebního období dušovali, že platy si zvyšovat nebudou, nyní jednají o opaku, což vyvolává vlnu nevole mezi veřejností. "V tomto volebním období bychom s tím skutečně už nic dělat neměli. Byla by to zpupnost vzhledem k tomu, jak se v privátní, ale hlavně ve veřejné sféře šetří. Teď s tím hýbat nahoru by nebylo fér vůči ostatním," je přesvědčena vicepremiérka.

Možná se budeme všichni divit a vláda vydrží

V ODS roste nervozita před kongresem, TOP 09 měla problémy kolem vydávání Vlasty Parkanové. Vládní koalice není příliš stabilní, lidé volají po jejím pádu. "Možná že právě proto, že se neustále mluví o tom, kdy už ta vláda padne, se možná budeme všichni divit a vydrží to až do konce. Kromě opozice zatím nevidím nikoho, pro koho by uvnitř koalice byl rozpad výhodný. Ale uvědomuji si, že jsem to trochu rozkývala já tím, že jsem odešla z Věcí veřejných a část mých kolegů se mnou. Vláda má poměrně těsnou většinu ve sněmovně, takže tenze v klubech samozřejmě větší a disciplína menší," myslí si Peake.

Bradáčová byla jmenovaná, můžeme si oddychnout

Karolína Peake je spokojená s jmenováním Lenky Bradáčové, jen by se to celé podle ní mohlo odehrát bez spiklenecké teorie ministra Blažka, že šlo o to, zdiskreditovat premiéra. "Chápu, že si pan ministr dal čas na rozmyšlenou a na seznámení se se situací. Doufám, že nehledal, jak se spekuluje, nějaký dobrý důvod, proč ji nejmenovat. Nakonec si ale zkrátka můžeme všichni oddechnout, byla jmenována. Jen jí nezávidím, vytvořila se kolem ní velká a myslím, že nereálná očekávání," řekla Aktuálně.cz Peake a dodává, že od ministra Blažka by bývalo bylo lepší, kdyby jen řekl: tak jsem rozhodl, tady ji máte, nashledanou.

Sama je přesvědčená, že důvodem pro Pospíšilovo odvolání byla kombinace všeho možného. O problému s vězeňstvím se prý mnohokrát na vládě mluvilo a mnohokrát pan premiér na ministra Pospíšila i křičel. Jestli to byla jen zástěrka, Peake neví, ale tento problém tu podle ní reálně je.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…