Zvyšuje se počet prvňáků s odkladem. Zabírají místo ve školkách

15.09.2011 7:15

Zvyšuje se počet dětí, které mají odklad školní docházky. Ty pak v mateřských školách zabírají místo mladším dětem. Poslední ročník ve školce je navíc podle zákona zadarmo, což zájem rodičů ještě víc zvyšuje. Píše to deník Právo.

Zvyšuje se počet prvňáků s odkladem. Zabírají místo ve školkách
reklama
Děti s odkladem jsou brány stále jako předškolní, a tak školky odmítají mladší děti. Deníku Právo to sdělila vedoucí odboru školství magistrátu Českých Budějovic Dagmar Koubová. Magistrát prý letos zaznamenal o padesát odkladů do prvních tříd víc.

Děti s odkladem zabírají místa mladším

V mateřských školkách v jihočeském krajském městě zůstalo 220 dětí s odkladem. „Tři roky zpět se toto číslo pohybovalo kolem 170 dětí," vysvětlila Koubová. Mateřinky zde musely odmítnout 300 mladších dětí.

O odklad žádá škola nebo rodič. Posuzuje to pediatr nebo pedagogická psychologická poradna. V případě kladného rozhodnutí dítě odklad dostane. Podle Koubové je poměr mezi žádostmi rodičů a školy 50 na 50.

Školy o odklad žádají většinou na základě nezralosti dítěte nebo poruchy soustředění. Rodiče si většinou chtějí usnadnit život a nástup dítěte do školy oddalují.

Školky vybírají, které mladší přijmou. Šanci mají děti pracujících rodičů

V Brně je situace podobná. V městské části Jundrov přihlásili rodiče do školky celkem 62 dětí, ale přijato jich bylo jen 29. Školka má kapacitu 118 dětí. Zůstalo zde deset dětí, které dostali odklad.

„Nepovažuji to číslo za tragédii. Vybrala jsem všechny děti, které k 1. září 2011 dosáhly tři let, a jejichž matky chodí o práce. Zbyly děti mladší a také ty, jejichž maminky zůstávají doma s mladším dítětem," řekla Právu ředitelka Anna Balšínková.

Ministr školství Josef Dobeš (VV) chce proto zavést třístupňovou kontrolu pro uznání odkladu. Rodiče budou muset mít posudek pediatra, mateřské nebo základní školy a psychologa či pedagogicko-psychologické poradny. Rodiče by museli získat nejméně dva posudky o nezralosti dítěte.

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Noví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše

20:13 Noví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše

Komentátorka Karolina Stonjeková varuje před vlnou „nových mladých komunistů“. Avšak nemyslí jimi čl…