„To bych neudělala. Mě si nikdy nikdo nekoupí!“ Bára Štěpánová udeřila na Krajča za vystoupení pro Babiše. Své řekli i Kubišová, Bubílková, Lábus a další

23.05.2017 19:52 | Zprávy

ANKETA „Nechci soudit, je to jeho věc,“ je v mnoha obměnách nejčastější odpověď českých umělců na fakt, že Richard Krajčo a jeho skupina Kryštof minulou sobotu vystoupili na farmě Čapí hnízdo Andreje Babiše a zahráli jemu a také mnoha dětem. „Zajímalo by mě, čím ho má Babiš v hrsti. Kapela je to nej v ČR, ale tohle je takový humus!“ hřímali totiž na Krajča lidé na jeho facebookovém profilu. Sám Babiš zase sklízí obrovskou kritiku za to, že sezval na sobotu na farmu i své kolegy a podřízené z Ministerstva financí. Ti totiž prý mohou být ve střetu zájmů...

„To bych neudělala. Mě si nikdy nikdo nekoupí!“ Bára Štěpánová udeřila na Krajča za vystoupení pro Babiše. Své řekli i Kubišová, Bubílková, Lábus a další
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bára Štěpánová na demonstraci proti Babišovi nazvané Proč? Proto!

„Úředníci z Ministerstva financí ‚pařili‘ na Čapím hnízdě... Na akci zahrála pro zhruba 1600 účastníků skupina Kryštof, na místě byly připraveny i atrakce pro děti a občerstvení zdarma... Oslavy na farmě Čapí hnízdo se konají v rámci 5. výročí Nadace Agrofert, Babiš je nicméně spojil i se svým loučením s funkcí ministra financí,“ zvěstovala webová média v sobotu.

Weby kritizovaly Babiše zejména za to, že jeho kolegové a další lidé z Ministerstva financí mohou prošetřovat kauzu s dotacemi pro farmu, které stále šetří Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), a tak se prý někteří zaměstnanci mohou potýkat s otázkou, zda se svou sobotní účastí nedopouštějí také střetu zájmů.

No a Richard Krajčo zase sklidil kritiku za to, že v momentálně vypjaté době opět hraje a zpívá v zájmu jedné politické strany. Kryštof se však brání prohlášením, že pomáhá charitě a vicepremiér není rozhodně jediný, kolem koho jsou skandály a podezření. Navíc prý šlo o plánovaný charitativní koncert pro Nadaci Agrofert, se kterou spolupracují již od roku 2012. Jenže i jeho osobu veřejnost sepsula...

„Zajímalo by mě, čím ho má Babiš v hrsti. Kapela je to nej v ČR, ale tohle je takový humus!“, „...když si vzpomenu, jak veřejně kapela Kryštof bojkotovala playback na vyhlašování Slavíků, a teď vidím tohle, je mi z toho trochu smutno...“, „Kryštof jsem dřív uznávala hlavně z důvodu nekomerčnosti, kde ty časy jsou!“, spílali za to fanoušci Krajčovi na Facebooku.

Co si ale o počínání Richarda Krajča myslí jeho kolegové z hudební branže a další umělci? „Je podle vás jeho počínání v pořádku,“ tázaly se jich ParlamentníListy.cz.

Lidé si ho pak do šuplíku zařadí na hodně dlouho!

„No asi bych jej za to kritizoval také. Určitě. Já osobně bych takovou věc rozhodně nedělal. Ať si dělá každý, co chce, ale já bych to nedělal,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz herec Jiří Lábus.

„Richard Krajčo hrával kdysi i Buzkové, ne?“ reagovala na dotazy ParlamentníchListů.cz moderátorka a bavička Zuzana Bubílková. „Já sama jsem kdysi vystupovala s Martinem Maxou, který potom hrál komunistům, a vím, že to dělal pro peníze. Takže pokud to někdo dělá pro peníze, tak co na to říct? Oni si ale musí uvědomit jedno: Každý z umělců nebo bavičů, kdo vystoupí nějakému politikovi či partaji na mítinku, tak si jej pak do onoho šuplíku lidé zařadí na hodně dlouho. A takové to obhajování, že to je pro peníze a není to pro sympatie, tak to podle mne úplně neplatí. Já si myslím, že se tato věc silně podceňuje a že to podceňuje i Richard Krajčo a že si jej odteď bude každý dávat do souvislosti s ‚něčím‘ a ‚někým‘.  A je úplně jedno, zda onoho politika bude nebo nebude volit – na to se pak už nikdo neptá!“ pokračovala Bubílková.

Prý se spolu s Miloslavem Šimkem vždy bránila podobným věcem. „A i když jsme dostávali nabídky, abychom vystoupili třeba při příležitosti tisíciletí, a i když to byly velké sumy, tak jsme to odmítali, protože to je moc krátkozraké. Já si myslím, že už je dost umělců, kteří si dopady takového chování uvědomili, a z toho důvodu se divím tomu, že Krajčo vystoupil právě teď, protože kdyby to udělal před deseti lety, tak o nic moc nešlo, to bylo docela běžné, ale teď už to tak běžné není,“ dodala.

„Nechci soudit, je to každého věc. Každý má nějaké svědomí, každý má svou hranici jinde a každý ví, co dělá a proč to dělá, ale já k tomu nemám slov. Osobně bych se ale k něčemu podobnému nepropůjčila. Někdo pak totiž může říct: A ty jsi dělala, ty děláš... Já bych to proto nikdy neudělala, mě si nikdy nikdo nekoupí! Ale Richard Krajčo má asi k tomu nějaký svůj důvod. Když na to má žaludek, pak je to opravdu jeho věc, když si ho pan Babiš kupuje... Ať si to každý zodpoví sám před svým svědomím,“ pronesla ke konání Krajča pro ParlamentníListy.cz herečka Bára Štěpánová.

Na druhou stranu ale prý pohnutky Krajča mohou být k pochopení. „Každý si musí pro sebe nějak omluvit, sám sobě vysvětlit, proč dělá věci, o nichž není tak úplně přesvědčený, že jsou v pořádku. Jsme všichni jenom lidi, a kdybychom byli všichni Mirek Dušín, tak by na druhou stranu byl svět nudný,“ dodala herečka s tím, že se jí tady k tomu vybavuje příklad režiséra Otakara Vávry, jenž točil hned za několika režimů, a jeho odpovědí na to bylo, že chtěl jen prostě točit, a tak tomu všechno podřizoval.

... a pak jsem si řekla, že už nikdy pro mne žádná partaj nebude!

Zpěvačka Helena Vondráčková uvedla, že právě odjíždí na turné na Slovensko, a proto se omluvila jen za pár slov. „Já o Krajčově počínání nic nevím. Ovšem kdo a kde vystupuje, tím se fakt nezabývám, je to jejich věc,“ řekla tak pouze.

„Nevím, zda si tyto věci dohaduje Richard sám, ale je strašně lehké nějakého kolegu odsoudit. Je ale hodně těžké politickým stranám odolávat, aby si člověk do budoucna nějak nezadal,“ uvedla zpěvačka Marta Kubišová.

„Já končím prvního listopadu, do té doby mám vše pevně nalinkované. Pak už nebudu nikdy vystupovat. Ale stýskat se mi nebude,“ dodala pěvecká legenda na dotaz, zda by někomu z politiků šla zahrát před parlamentními volbami. „To je ale velmi, velmi hypotetická otázka!“ odvětila Kubišová na ironickou otázku, zda by někdy šla českým komunistům zazpívat na Výstaviště v době, kdy slaví První máj.

„Za asi osm taktů Modlitby pro Martu mě kdysi Petr Randa (složil text písně) dal k soudu, že jsem je půjčila Demokratické unii (DEU byla malá pravicová strana, existující v 90. letech v Česku. Označení Demokratická unie však bylo v období před založením této strany používáno jako možný název pro projekt integrace především menších pravicových stran. 27. října 2001 byla integrována do US-DEU, pozn. red.). A pak jsem si řekla, že už nikdy pro mne nebude žádná politická strana existovat,“ doplnila Kubišová už vážně.

Ať si každý sáhne do svědomí!

Moderátor Pavel Anděl, známý ze své noční show „Noc s Andělem“, Krajča také nijak výrazně neodsuzuje. „Měl by si každý sáhnout do svého svědomí. Ať si každý dělá, co chce, a pokud má touhu podporovat takového člověka, jako je Babiš, tak si to musí srovnat sám se sebou, zda mu to za to stojí, nebo ne,“ poznamenal Anděl.

Ani lídr skupiny Burma Jones zpěvák Bohouš Josef a písničkář Pepa Nos nevyřkli nad Kryštofem ostrý soud.

„Kritizovat kolegy je dvojsečná zbraň. Nebudu se k tomu vyjadřovat, každý si to musí vyhodnotit sám pro sebe,“ řekl Bohouš Josef.

„Pokud někdo někomu nadává na Facebooku, tak to mi dnes nic neříká. Nedávno jsem jej totiž úplně odpojil ze svého života. A pokud tam někdo někomu nadává, tak to je pro mne zcela směšná věc,“ prohodil Pepa Nos pro ParlamentníListy.cz.

„Pro mne je spíše směšné a trošku divné to, jak se nyní vykopávají ti staří politici z devadesátých let, kteří kdysi měli problém, na ten se zapomnělo a najednou k někomu, nebo k něčemu hovoří v médiích moudře, až přemoudřele,“ poznamenal Nos s poznámkou, že když dnes někdo něco udělá na veřejnosti a pak je mu za to nenávistně spíláno, tak je to pro něj spíše známka toho, že konal správně. „Je to pro mne známka toho, že dělá dobře svou práci,“ dodal na adresu Richarda Krajča.

Vždyť jsme muzikanti a nákup koncertů nás živí!

Zpěvák Martin Maxa řekl, že je celou věc třeba brát v těch dimenzích, že prostě zpěv a hudba hudební skupiny živí.

„Je to jejich obživa a lustrovat zadavatele svého vystoupení je zbytečná věc. Takže bych tady Krajča nesoudil. Na druhou stranu jde ale o to, jakým způsobem je pak ten dotyčný propojený s konkrétním politikem. Já jsem kdysi dostal nabídku hrát komunistům na mítinku, ale tím to pro mě haslo a konkrétním komunistům už jsem stafáž nedělal. Jsme muzikanti a živíme se tím; když si někdo koupí náš koncert, tak přece nebudu zjišťovat, kdo to je, pokud to tedy není přímo Kim Čong-il nebo Kim Čong-un, do nich bych nešel,“ pronesl Maxa pro ParlamentníListy.cz.

Hrál pro Petru i pro Schwarzenberga

Je třeba ještě dodat, že šéf kapely Kryštof za poslední roky změnil politický „dres“ hned několikrát. Již v roce 2002 hrál pro ČSSD, zejména podpořil Petru Buzkovou coby lídryni pražské kandidátky ČSSD do Poslanecké sněmovny. „Vždy jsem Petru obdivoval,“ dojímal se tehdy.

V roce 2008 se mu ovšem zalíbila ODS. „Volil bych ODS. Reformy jsou přece nutné,“ řekl v té době v jednom z rozhovorů s tím, že podporuje zejména primátora Prahy Pavla Béma, který chce v Praze organizovat olympijské hry.

Roku 2013 ale již Krajčo hrál pro TOP 09, neboť prý v té době fandil ve volbě prezidenta kandidátovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi. „Český stát si zaslouží mít v čele zase někoho ušlechtilého. A já bych byl rád na svého prezidenta zase pyšný. To vše pan Karel splňuje. Nejlepší volba,“ nechal se v tom roce slyšet hudebník.

Pro ANO a Babiše Krajčo zahrál v roce 2014, kdy se Babišův Agrofert zároveň stal významným sponzorem „Kryštof kempu“ a začal podporovat i celostátní turné Kryštofů. Sám Babiš jeden z kempů dokonce navštívil, na což Krajčo tehdy reagoval na Facebooku slovy: „Jsem rád, že přijel a byl nadšený, a to tak, že chce přijet zase.“ A přiložil i selfie s vysmátým ministrem financí. Jenže už tehdy kapela od fanoušků sklidila kritiku za politickou agitku. Krajčo ale kritikům oponoval a Babišovi s poklidem zahrál o něco později i na jeho oslavě šedesátin.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Pochybnosti

Paní senátorko,ukázal Vám osobně někdo tzv dopis na rozloučenou vraha Kozáka? Původně dokonce mluvila o dvou dopisech.Ověřoval někdo pravdivost textu těchto dopisů? Skutečně bylo objektivně a dokonale zjištěno,že spáchal i vraždu v Klánovicích? Je dostupná analýza shody zbraně? Vše je velmi bizardní...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Trapné uklouznutí počestného policisty

9:44 Zdeněk Jemelík: Trapné uklouznutí počestného policisty

Mladý člověk, který vstupuje do služby u policejního sboru, si obvykle přináší nějaké představy o do…