Od všech předchozích se lišil vysoce politickým tématem. Šéfové osmadvacítky museli nakvap do Bruselu, protože Rusko se rozhodlo, jak prohlásil jeho prezident Vladimir Putin, "ochránit své krajany" na východě Ukrajiny a na Krymu zvláště.
Při takových argumentech se musí vládám v Pobaltí, kde také žijí etničtí Rusové, ježit vlasy na hlavě. Parlament již dnes autonomního Krymu události urychlil svým prohlášením o okamžitém připojení k Rusku, aniž by se obtěžoval vyčkat výsledků referenda na stejné téma, které se má uskutečnit ještě tento měsíc.
Jednostranný pokus překreslit hranice nutně způsobil mezinárodní poprask. Cynicky řečeno, ani ne s ohledem na Ukrajinu samotnou, ale na precedent, který se tak vytváří. V Evropě se hodně připomínají paralely s nacismem a komunismem, ať šlo o anšlus Rakouska na jaře 1938 či vpád do Československa v srpnu 1968.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: rozhlas.cz