Nedostává se nám, „běžným občanům“ právo na spravedlnost. Jsme klamání a to dokonce těmi, kterým důvěřujeme, nebo, lépe vystiženo, jsme důvěřovali. Důvěra je slovo, které vymizelo z našeho slovníku, důvěra je slovo, které se v dnešní době těžce vymstí každému poctivému občanovi. Důvěra občana ve stát? Co to je?
Morální hodnoty chybí jak u státních zástupců, tak u soudců. Pochopitelně neházím do jednoho pytle všechny, ti slušní si to rozhodně nezaslouží. Ti slušní, nebo lépe vystiženo vzdělaní, empatičtí vědí, že jejich práce má být rovna zemské spravedlnosti. Vědí, co svým rozsudkem způsobí. Buďme rádi, že ještě tací mezi nimi jsou, děkujme denně bohu, pokud při neštěstí, které může kohokoliv z nás potkat, padneme do rukou těmto lidem, těm vzdělaným a spravedlivým.
Tak může děkovat bohu bývalý pracovník ERÚ, který zastavil obnovu řízení u elektrárny patřící do skupiny ČEZ (pan Ing. Mgr. Vítek). Elektrárna nebyla v době vydání licence dostavěna, pro přesnost uvádím, že chybělo dodělat 6/7 elektrárny. Přesto jí bývalé vedení ERÚ pod řízením Ing. Fiřta vydalo licenci. Následně SEI (státní energetická inspekce) provedla kontrolu a za skutečnost, že elektrárna nestála a obdržela licenci, vystavila ČEZu pokutu ve výši 800 tis. Kč. Pokuta byla zaplacena. A následně tiše, ERÚ místo obnovy řízení tuto licenci ponechal. Vzniklá škoda jde do miliónů korun. Tento erudovaný pracovník, odborník jak v oblasti práva, tak technické dostal u soudu pouze podmínku. Náhradu škody, která zjevně je v miliónech korun, dostal ve výši 100 tis. Kč. Těší se dál ze života na svobodě a nejsem si jista, zda u dovolacího soudu mu nebyl tento trest zrušen.
Na druhé straně zásadně rozdílný případ chomutovských elektráren. Dokazováním před soudem bylo prokázáno, že elektrárny byly dostavěny (nedodělky ve výši několik desítek tisíc korun z více než miliardové investice), dostávají podporu roku 2011(cca 5,5Kč/kWh) místo chybně státním zástupcem Mezlíkem uváděné částky roku 2010 (cca 12,00Kč/kWh). Prokazatelně škoda nevznikla.
Nutno dodat, že takováto elektrárna se připravuje cca dva roky. V průběhu stát změnil podmínky pro podporu a to tak razantním způsobem, že vytvořil v závěru roku 2010 nepředstavitelné korupční prostředí nejen pro investory, ale pro všechny, kteří byli na procesu zúčastněni. Od různých úřadů, energetických firem až po policii, státní zástupce a soudce. Jedni očekávali přechodné období pro tak zásadní zásah do podnikatelského prostředí, aby mohli elektrárny dostavět.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV