Dále ze zprávy vyplynulo, že vláda má zvážit prozkoumání opatření související s činností Vrchního státního zastupitelství v Olomouci – tj. zda postačí kárná žaloba, podaná nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem nebo jsou potřeba další kroky, včetně personálních změn.
Známá je také reakce mainstreamu, kdy opět chyběla rezervovanost a odstup od věci. Chybí například zájem novinářů, jak ve svém blogu poznamenává právník a rektor právnické fakulty v Brně Zdeněk Koudelka, o závažnější záležitost, jako je výzva vládě k předložení změny trestního řádu, aby dozor nad zachováním zákonnosti v přípravném řízení trestním nevykonával státní zástupce, pokud půjde o trestné činy, kde podezřelým a obviněným je státní zástupce. Koudelka nevěří tomu, že „dnes jsou zločiny státních zástupců - zneužití pravomoci úřední osoby - řádně vyšetřovány.“
Podívejme se na jiný názor vztahu médií k orgánům v trestním řízení, který ještě dříve popisoval právník Aleš Rozehnal.
My jsme Pravda
Boj proti korupci je již po staletí osvědčeným populistickým tématem, které je schopno stejně jako např. boj za přímou demokracii či národní izolacionismus přilákat podstatnou voličskou pozornost. Toto téma nemusí být vždy spojeno s populismem, ale pokud je součástí útoku na etablované politické struktury a standardní politické strany, je zřejmé, že slouží především jako nástroj získání či udržení moci.
Na jednu stranu otevřela některé média skutečně závažné kauzy, které by bez přispění novinářů zůstaly občanům navždy skryty. Většina médií ale na rostoucí veřejnou apatii, antipolitické nálady a nízkou politickou participaci občanů zareagovala senzačním, povrchním a populistickým zpravodajstvím, a to i v otázce korupce.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV