Alexander Tolčinský: Ukrajina – kulatý stůl, demise, nebo výjimečný stav?

03.12.2013 12:15

Kulatý stůl, demise, nebo výjimečný stav. Tyto tři možnosti jsou v těchto hodinách médii a politiky nejčastější předkládané scénáře možného vyústění krize na Ukrajině. Poté, co tamní prezident Viktor Janukovyč, jak avizoval, v pátek skutečně na summitu Evropské unie a Východního partnerství nepodepsal asociační dohodu s osmadvacítkou, objevily se v ulicích Kyjeva znovu statisíce lidí.

Alexander Tolčinský: Ukrajina – kulatý stůl, demise, nebo výjimečný stav?
Foto: ČT
Popisek: Demonstrace na Ukrajině

A to je právě ta věc, které se prezident Janukovyč obával nejvíc. Stanová městečka v centru Kyjeva a reminiscence na oranžovou revoluci, kdy ho ulice přinutila opakovat druhé kolo prezidentských voleb, ve kterém prohrál se svým rivalem Juščenkem, jehož politické angažmá ale úspěšné nebylo a postupně upadlo v zapomnění.

Pojďme k jednotlivým možnostem. Kulatý stůl opozice odmítá, požaduje demisi celé vlády a nové volby. To v tuto chvíli není reálné. Použiji teď popis situace na Ukrajině, který v rozhovoru pro deník Rzeczpospolita použil zvláštní emisar Evropského parlamentu pro Ukrajinu, polský exprezident Aleksander Kwaśniewski.

Ten říká: „Obrázky, které vidíme z Kyjeva, v nás mohou vzbudit falešný dojem, že proti Janukovyčovi a jeho rozhodnutí nepodepsat asociační smlouvu s EU a sbližovat se s Ruskem stojí celá Ukrajina. Není to pravda. Myslím, že současný prezident může stále počítat s podporou až čtvrtiny společnosti. A to je pro první kolo prezidentských voleb v roce 2015, které chce Janukovyč znovu vyhrát, stále dost.“

V posledních dnech se stále více ukazuje, kdo bude jeho hlavním soupeřem. Vitalij Kličko, bývalý profesionální mistr světa v boxu a šéf opoziční strany UDAR. Je to on, kdo přemlouvá lidi, aby neblokovali vládní úřady a neprovokovali střety s policií. Změnilo by se něco, kdyby se dostal k moci? V jistém smyslu ano.

Je totiž zcela odlišný od svého největšího rivala. Na rozdíl od něj není spojován s žádnými oligarchy, což by mohlo prvoplánově komplikovat jeho politická rozhodování. Je už nyní bohatý, ale zdroje jeho příjmů pocházejí ze sportu a reklam, nikoli z politických čachrů. Jeho stoupenci soudí, že na rozdíl od jeho soupeřů nepřišel do politiky jen zvýšit svůj majetek. Zná cizí jazyky a je mezinárodně známou postavou i mimo postsovětský prostor.

Pokud tedy Ukrajinci budou vytrvale bojovat za směřování své země směrem k Evropské unii, může to být za dva roky právě on, kdo se stane prezidentem. Nepředbíhejme ale. V tuto chvíli především doufejme, že se situace v Kyjevě nevymkne kontrole a nedojde k nějakému krveprolití většího rozsahu. Vláda prý zatím o vyhlášení výjimečného stavu nejednala, i když opozice tvrdí opak. V každém případě by podobné rozhodnutí bylo řešením možná účinným, ale dlouhodobě nic neřešícím. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rozhlas.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

18:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

Čtenářský zážitek Petra Žantovského z pamětí Woodyho Allena.