Andrej Babiš: Kdo tady má ostudu?

14.11.2011 15:00

Po celý víkend některá média velice investigativně řešila, jak to tedy je s podporou hnutí ANO 2011 ze strany Hany Marvanové a Jiřiny Šiklové.

Andrej Babiš: Kdo tady má ostudu?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

V pátek se objevil na Parlamentních listech článek ve znění "Miliardář Babiš má ostudu. Chlubil se podporou lidí, kteří o tom nevěděli" a v sobotu tento článek (zřejmě z nudy) opsaly Lidovky.cz pod názvem "Protikorupční boys & girls netuší, že jsou na Babišově seznamu". 

Více o Andreji Babišovi ZDE
Čtěte vše o výzvě ANO 2011

Rádi bychom tyto výše zmíněné informace uvedli na pravou míru. Kdyby si novináři obou serverů dali tu práci a přečetli si, co se v sekci "Podporují nás" na webu ANO2011.cz píše, možná by jim vše bylo jasné. Jenže to by asi nemohly vzniknout jejich "sólokapry". Takže nejen pro ty, kteří pracují v on-line redakcích Parlamentních listů a Lidovky.cz:

V sekci "Podporují nás" visí už od spuštění stránek následující věta, o níž jsme se domnívali, že vše vysvětlí, citujeme: "V následujícím seznamu jsou uvedeni manažeři firem, zástupci institucí a další osobnosti, které formou SMS či e-mailů podpořily Andreje Babiše po jeho vystoupení v médiích. Registrovaní sympatizanti ANO 2011 jsou dále řazeni abecedně." Hana Marvanová ani Jiřina Šiklová tedy nikdy ve sdružení registrovány nebyly.

Uznáváme, že s Hanou Marvanovou jsme asi skutečně udělali chybu. Naši iniciativu podpořila "pouze" v médiích. Shodou okolností jsme vyšli z citace paní Marvanové z článku zveřejněného právě na Parlamentních listech z 19. září (článek najdete ZDE). Opět citujeme: "Hlavní tvář iniciativy Veřejnost proti korupci Hana Marvanová naopak aktivitu Andreje Babiše vítá: "V momentě, kdy o problému začíná hovořit podnikatelská sféra, je to pro vnímání korupce jako problému velkým přínosem. Vadí mi ale, že zde není hlas podnikatelů a zástupců firem slyšet více. Mám pocit, že je zde silně zakořeněn pocit strachu o vlastní zakázky," řekla Marvanová ParlamentnímListům.cz." Velice se tedy paní Marvanové omlouváme, že jsme tyto věty tak trochu považovali i za slova podpory.

Ze strany Veřejnosti proti korupci (VPK), jejímiž členkami jsou Hana Marvanová a Jiřina Šiklová, jsme vůbec zaznamenali několik záhadných "ústupných kroků", které jsme nepochopili (že by ten strach, o kterém mluví paní Marvanová?).

Druhého listopadu (tedy dva dny před spuštěním stránek Ano2011.cz) jsme požádali Jana Šterna, který vede Veřejnost proti o korupci, o možnost vyvěšení banneru na našich stránkách. Opět citujeme z mailu: "Dobrý den, pane Šterne, rádi bychom "zneužili" banner Veřejnosti proti korupci na stránky občanského sdružení ANO 2011, které budou v nejbližších dnech spuštěny. Do bannerů chceme přidávat partnery, kteří s o.s. sympatizují. Děkujeme moc za svolení, přejeme hodně úspěchů i pro VPK a zdravíme, ANO 2011." Odpověď byla stručná, ale podle nás docela jasná: "Souhlasim, preji hodne stesti. Stern."

Po týdnu (9. listopadu) se Jan Štern ozval s tím, že žádá o stažení banneru VPK z našich stránek, opět citujeme: "Vážená paní Veverková, zjistili jsme, že Veřejnost proti korupci je uvedená jako partner nově vzniklé iniciativy ANO 2011 na vašich webových stránkách. Jako zmocněnec sdružení VPK vím jistě, že nikdo žádné oficiální ani neoficiální jednání za naše sdružení s iniciativou ANO2011 o eventuální spolupráci nebo partnerství nevedl. Co je ale hlavní, tak důležitou věc jako partnerství by musel schválit ustavující výbor VPK jako jeho nejvyšší orgán. Ten však o takové věci nikdy nejednal. Z uvedených důvodů Vás žádám, abyste logo sdružení VPK uvedeného jako partnera stáhli. Jinak se domnívám, že máme řadu společných cílů, zejména boj proti korupci. Je možné o tom jednat a rádi se s vámi na toto téma setkáme. Zdravím, Jan Štern zmocněnec VPK."

Bylo nám to trochu divné, tak jsme pana Šterna oslovili telefonicky s tím, co se jako děje. Řekl nám, že "partnerství by muselo schválit vedení VPK". Nu dobrá, banner jsme tedy stáhli.

Dále k paní Šiklové: Všechny osobnosti, které jsou v sekci „Podporují nás" i s fotografiemi, jsme samozřejmě oslovili. Včetně paní Šiklové, kterou jsme mailem zároveň požádali o slova podpory. Zdálo se, že to není problém.

Jaký problém s naším sdružením Veřejnost proti korupci má, dodnes nevíme. Každopádně pak přišel onen výše zmíněný mediální ohlas. Prý se chlubíme „podporou lidí, kteří o tom nevědí". Jak zvýše uvedeného snad dostatečně jasně plyne, tyto (dvě!) osobnosti aktivity Andreje Babiše podpořily, ale asi na to zapomněly.

A nyní k výkonům žurnalistickým: Autor článku na Parlamentních listech Pavel Kozdera alespoň (na rozdíl od autorů z Lidovek.cz) oslovil ANO 2011 s dotazem, jak se to tedy s podporou Marvanové a Šiklové má.

Bohužel pak ve svém článku o „ostudě miliardáře Babiše" ani výňatek z citace o podpoře Hany Marvanové z Parlamentních listů (který jsme mu poslali) ani citaci Jiřiny Šiklové (kterou jsme mu také poslali) nezveřejnil. Nehodily se mu asi do krámu.

Články tedy vyšly, členky VPK a jejich banner z našich stránek odešly. Nevadí. Aktuálně nás podporuje devět 9 500 lidí, dalších 4 200 s námi sympatizuje na Facebooku. Nestálo by to za článek v Parlamentních listech a na Lidovkách.cz? Zřejmě ne, tato informace se totiž asi taky nehodí „do krámu".

Andrej Babiš

Psali jsme:
Ty lháři a zloději! Miliardář Babiš to schytává za včerejšího Moravce

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ANO

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Dufek: Důvěra v ekonomiky zemí eurozóny na maximu

16:49 Petr Dufek: Důvěra v ekonomiky zemí eurozóny na maximu

Je dokonce nejvyšší od roku 1985, kdy vlastně ještě žádná eurozóna neexistovala, nicméně průzkumy d…