Do značné míry stále nekontrolovatelná síť se stává čím dál více trnem v oku vládám i dalším mocenským strukturám. A tak ve spolupráci se soukromými firmami vymýšlejí způsoby, jak dostat tok informací pod svůj dohled. Proč? Jde o další zákonné opatření, které se snaží implementovat legislativní nástroje, které umožní perzekuovat jednotlivce a sloužit k zastrašení široké veřejnosti. ACTA sice oficiálně řeší padělání a ochranu copyrightu, ale v praxi se může stát účinným nástroje na kriminalizaci kohokoliv. O dohodě se v posledních dnech intenzivně píše ve specializovaných i mainstreamových médiích.
Zajímavé je, jak se stalo z doposud přehlíženého mezinárodního dokumentu hlavní téma. Řada subjektů upozorňovala na rizika obsažená v dohodě ACTA opakovaně během posledních dvou let. O věc se zajímali ale převážně specialisté a k běžnému uživateli internetu informace nepronikly.
World Wide Web War
Zájem o ACTA propukl díky souhře několika událostí. Prvním byly celosvětové protesty proti americkým zákonům SOPA a PIPA, které mají obdobně represivním způsobem „řešit“ stejnou problematiku, ale jen na teritoriu USA. Den po té přišel nečekaný zásah proti velkému serveru na sdílení dat Megaupload.com. Už ten rozzuřil řadu jeho uživatelů a hacktivistická skupina Anonymous odpověděla téměř okamžitě kybernetickými útoky na vládní servery po celém světě.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tan