Asociace podnikatelů a manažerů: Mladí se do podnikání nehrnou? Proč?

17.09.2017 18:41

Podnikat, nebo se raději nechat zaměstnat? Před touto otázkou stojí spousta mladých lidí, kteří po dokončení studií hledají uplatnění na trhu práce, příp. hledají tzv. „díru na trhu", kterou by mohli zacelit svou podnikatelskou činností.

Asociace podnikatelů a manažerů: Mladí se do podnikání nehrnou? Proč?
Foto: Archiv RB
Popisek: Radomil Bábek, šéf Asociace podnikatelů a manažerů

Průzkum, který analyzovala Asociace malých a středních podniků a živnostníků, ukázal, že mladí lidé vzhledem k současné situaci na trhu práce, kdy se zaměstnavatelé doslova perou o kvalitní a jazykově vybavené zaměstnance, preferují spíše jistotu a zázemí u stabilního zaměstnavatele. Proč tomu tak je?

Odpověď je zřejmě jednoduchá. Stát nezjednodušuje podnikání tak, jak se nám neustále snaží namluvit. Naopak zejména malým a středním podnikatelům hází klacky pod nohy v podobě kontrolních hlášeních, elektronické evidence tržeb, složité a nepřehledné byrokracie atd. Potom se není čemu divit, že se mladým lidem do takového kolotoče nechce.

Podle zmíněného průzkumu vnímalo v roce 2013 závislý vztah v pracovním poměru jako větší jistotu 66 % studentů, dnes je to již 82 %. Dotázáni se nechali slyšet, že výhodu zaměstnání vidí v tom, že za ně bude zaměstnavatel řešit spoustu administrativních povinností, dále také uvedli, že je láká vidina snazšího karierního růstu.

A jaké jsou požadavky těch, kteří přeci jen dostanou tu odvahu a vrhnou se do podnikání? Možnost vyřídit si vše on-line, využívání aplikací a nižší stupeň regulací. 40% dotázaných začínajících podnikatelů tvrdí, že nemají dostatek informací, potřebných k založení vlastního byznysu. Co je možné považovat zajisté za tristní je skutečnost, že 50% respondentů uvedla absenci jakékoliv informace o podnikání ve škole.

Přečtěte si o tématu více v článku na webu euro.cz zde.

Zdroj: asociacepm.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…