Ázerbájdžánská komunita v ČR: Prohlášení u příležitosti mírové dohody mezi Ázerbájdžánem a Arménií

10.11.2020 16:03 | Zprávy
autor: PV

Včera, 9. 11. 2020, uzavřeli prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev a premiér Arménie Nikol Pašinyan mírovou dohodu, kterou končí válka mezi Arménci a Ázerbájdžánci o Náhorní Karabach a okolní ázerbájdžánské okresy. Skončila tak ilegální okupace ázerbájdžánského území, k jehož vyklizení vyzývaly arménskou stranu čtyři rezoluce OSN.

Ázerbájdžánská komunita v ČR: Prohlášení u příležitosti mírové dohody mezi Ázerbájdžánem a Arménií
Foto: pixabay.com
Popisek: Ázerbájdžán

Tato válka nezačala 27. září 2020, jak píšou média, ale již v 80. letech minulého století a nikdy neskončila. Vedla se nejen na Kavkaze, ale i v Evropě včetně České republiky, a po celém světě. Vedla se nejen na bojišti, ale i v médiích, na sociálních sítích či na vysokých školách, kde se obě národnostní komunity snažily přesvědčit mezinárodní veřejnost, že na jejich straně je pravda.

Včera vedoucí představitelé Ázerbájdžánu a Arménie podepsali mírovou dohodu, která otvírá cestu k mírovému soužití obou národů v Náhorním Karabachu a obou států vedle sebe. Její součástí není jen zastavení bojů, ale i dohoda o otevření hranic a výstavbě komunikací, které umožní Arméncům i Ázerbájdžáncům cestovat mezi oběma zeměmi za soukromými účely či obchodem. Mír v Karabachu může přinést oběma státům mír a prosperitu, pokud dokáží znovu žít spolu a vedle sebe: chodit do stejných škol, být ve společných sportovních týmech či uzavírat smíšená manželství, jako to bylo ještě před 40 lety běžné.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Bojujete ještě vůbec za legalizaci konopí?

Přijde mi, že ne. Přitom nemyslíte, že kdyby bylo legální, možná by se tak nerozšířil trh z různými psychomodulačními látkami?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Přes všechny problémy žijeme v úžasné zemi

11:24 Jiří Weigl: Přes všechny problémy žijeme v úžasné zemi

Denní glosa Jiřího Weigla