Bohdan Babinec: O důchodové reformě ještě jednou

10.02.2023 7:37 | Komentář

Nevím jak vás, ale mě nesmírně rozčiluje, jak se mluví o deficitu na důchodovém účtu. Jako kdyby jej snad vyčerpali důchodci. Bože můj, jsme opravdu tak zapomnětliví?

Bohdan Babinec: O důchodové reformě ještě jednou
Foto: NÁR.SOC.
Popisek: Bohdan Babinec

Kdo vytvořil tento důchodový deficit, který se táhne jak červená niť celá desetiletí. Zapomněli jsme, jak „velký ekonomický génius“ přesunul přebytek důchodového účtu ve výši 270 miliard do státního rozpočtu, a jím se pak ucpávaly vzniklé díry, aby se mohl chlubit vyrovnaným rozpočtem? A prostředky z fondu národního majetku skončily stejně. Vrátil někdo znovu tyto peníze na důchodový účet? A oddělil někdo tento důchodový účet od státního rozpočtu tak, jak tomu bylo před listopadem?

Anketa

Je správné uvažovat o tom, že čtyřicátníci půjdou do důchodu v 68 letech?

11%
86%
hlasovalo: 21723 lidí

Již téměř deset let je zpracován koncept důchodové reformy, která, jak se domnívám, je poměrně spravedlivá. Kde každý ví dopředu, kolik odvede peněz na svůj důchodový účet, a každý rok dostává informaci o jeho stavu. Koncept, který nevyvolává tření mezi generacemi, nezvyšuje důchodovou hranici atd. atd. Tento projekt důchodové reformy jsem kdysi nabídl ministryni Maláčové, která jeho část použila ve své koncepci, ale už ji nedotáhla do konce. Otevřeným dopisem jsem tehdy obeslal jak pana premiéra, tak i ministra práce a sociálních věcí, ale od pověřeného ministra žádná odpověď nepřišla. (Tyto materiály lze najít v archivu PL).

Jednou z chyb přístupu poslední vlády k valorizaci důchodu je procentuální navyšování, čímž se neustále zvětšuje rozdíl mezi vysokými a nízkými důchody. Zdůvodňuje se to tím, že ti, co mají důchody vyšší, více peněz odvedli do důchodového systému. Ano, to je pravda, ale proto také mají vyšší základní důchod. Valorizace by se měla provádět stejnou částkou pro všechny důchodce. Nezvyšovala by se diference mezi výší důchodů, a nevytvářel by se tak velký deficit na důchodovém účtu. Chleba by tak stál pro každého stejně, jako před valorizací.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Pohřešovaná diplomacie

13:57 Ladislav Jakl: Pohřešovaná diplomacie

Denní glosa Ladislava Jakla