Břetislav Olšer: V Ostravě roste nové Dubí – místo prostitutek v něm žijí Romové...

20.05.2012 15:39 | Zprávy

Od 1. února 2012 se měli všichni v Ostravě řídit heslem: „Lepší život s rodinou – lepší soužití s většinou“. Jde o jedinečný program zvaný Sociální inkluze, což znamená naplnění rovněž dalšího hesla: „Musíme je vzít mezi sebe“ a přitom si uvědomit, že každý člověk je jiný.

Břetislav Olšer: V Ostravě roste nové Dubí – místo prostitutek v něm žijí Romové...
Foto: worldwide.com
Popisek: Ostrava, ilustrační foto

V Ostravě žije až 10 tisíc občanů, především Romů, v sociálně vyloučených lokalitách, které nazýváme ghetty. Jejich počet je zhruba čtrnáct. Úroveň vzdělání i kvalita bydlení je tam nízká, nezaměstnanost vysoká – dosahuje až 95 procent, s tím souvisí zvýšená kriminalita. Pomoci má program nazvaný Sociální inkluze, tedy začleňování do společnosti, který Ostrava po roce příprav odstartovala na počátku roku 2012 speciální konferencí.

Jako první se zapojila společnost RPG Byty. Zatím bez hmatatelného výsledku. Podle primátora jde o první projekt svého druhu v zemi. V příštích deseti letech by mohly náklady spojené se zkvalitňováním života sociálně vyloučených rodin dosáhnout až miliardy korun. Ostrava je chce získat od státu i EU. Návratnost by mohla být až dvojnásobná. Pomoc je určena všem vyloučeným: zdravotně postiženým, příslušníkům etnických a kulturních menšin, uprchlíkům, propuštěným vězňům či mladistvým delikventům.

Ovšem, chybička se vloudila. Je zde další firma – Estate Movit Ostrava, která vlastní ubytovnu v Ostravě-Svinově a Nové Vsi. Z ubytovacích prostor pro dvacet dělníků se stalo zařízení, v němž se tísní na dvě stě lidí, vlastně romských rodin. Majitelé z tohoto domku chtějí vytvořit ghetto Dubí. Zřejmě se jim líbí jmenovec v Čechách, kde se však vyskytují převážně prostitutky a jejich pasáci. V ostravském Dubí se už začaly ztrácet ckromě jiných věcí i celé kovové popelnice a v nezkolaudovaném domě žijí stovky lidí, převážne matek s dětmi. A nikdo s tím nehne... Ani s nepořádkem a hlukem, který ve stovce decibelů vytvářejí cikánské tlupy...

Napřed si vysvětleme, co znamená Inkluze (z lat. inclusio, zahrnutí), resp. zahrnutí nebo přijetí do nějakého celku. Proromskými hesly jsou nadšeni zejména obyvatelé ostravských čtvrtí Mariánské hory a Přívoz, kde se občané už stejnou dobu snaží přijmout do své společnosti místní Romy. Platí na ně ze svých daní, aby se měli co nejlíp. Každé ráno vstávají a jdou do práce, aby inkluzovaní nepřizpůsobiví spoluobčané měli nerušený ranní spánek a pohodu bez stresu. Ani osoby, které byly ze společnosti dočasně vyloučeny, nesmí přijít zkrátka.

Společně tak budou spolupracovat Magistrát města Ostravy, městské obvody, nevládní organizace, Městská i státní policie, soukromí investoři a církevní organizace. K dispozici je příručka v češtině a angličtině pod názvem Sociální inkluze, dle které se mají řídit Romové ze čtrnácti ostravských ghett. Akcí pro podporu romského života plus výdaje za romské časopisy je bezpočet… Suma sumárum; ročně nám to vyjde na “pouhých” 112 923 340 Kč plus neveselý dvoumiliardový požadavek Ivana Veselého, co je šéf Nadace na obnovu a rozvoj tradičních romských hodnot (Dženo) a ještě místopředsedy romské politické strany - Romské občanské iniciativy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Co nám už toho ministr Válek nakecal

15:26 Jiří Halík: Co nám už toho ministr Válek nakecal

Konkurs na Kecala v Prodané nevěstě do ND Praha v podání vládních činitelů.