Mám-li se vyjádřit k projevu ministra kultury Daniela Hermana na letošním Sudetoněmeckém sjezdu v Norimberku, pak s velikým uznáním a obdivem.
Slzy v očích a potlesk ve stoje nesklízel jen tam. Bylo nás mnohem více těch, kteří na území bývalých Sudet prožili totalitu, železnou oponu, ponižování lidské důstojnosti, rozdělené rodiny, zpřetrhané rodinné i mezilidské vztahy a mnohé další, co s tím souviselo.
Pan ministr nazval věci pravým jménem na úrovni sobě vlastní, čili velmi kultivovaně. Lze například naprosto souhlasit s tím, že za zločin má být odsouzen jen konkrétní zločinec, nikoli část národa formou kolektivní viny.
Německo se se svou minulostí dokázalo vypořádat, a u nás mnohaleté smiřující aktivity celé řady lidí dobré vůle, zejména pak křesťanů, přinesly a přináší na lokální a regionální úrovni již dlouhodobě dobré plody ve vzájemném porozumění a přeshraniční spolupráci, která je pro naši zemi, naši společnost, ale i pro budování sjednocené Evropy velmi prospěšná.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
reklama
autor: PV
arm. gen. v.v. Ing. Petr Pavel, M.A. byl položen dotaz
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
reklama
style="min-height:300px;">
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.
Další články z rubriky

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?
Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.