Čejková: Pacient až v druhé řadě? Ozvěme se.

09.04.2014 17:19 | Zprávy

Smutná pravda o českém zdravotnictví dorazila i na ministerstvo financí. Sám ministr financí Andrej Babiš potvrdil, že: „současný stav umožňuje nekontrolovatelný odtok veřejných peněz mimo veřejné zdravotnictví“. A co víc, dokud ministerstvo zdravotnictví neprovede systémové změny, které budou platit bez ohledu na to, kdo v jeho čele stojí a dokud pojišťovny nezačnou dodržovat zákony, nemíní ministr financí do špatně hospodařícího systému pumpovat další peníze.

Čejková: Pacient až v druhé řadě? Ozvěme se.
Foto: Prothon Therapy center
Popisek: Mirka Čejková

Tak to je pro kamarády v úřednických pracovnách trošku překvapení. Léta totiž platilo zaklínadlo: zdravotnictví došly prachy, rychle je někde sežeňte. A tak miliardy odčerpané do soukromých kapes, stát zaplácnul bůhvíkde vyškrábnutými miliony a jelo se dál. Občan dostával dál svou porci injekcí, baťůžky léků, předražená vyšetření na přístrojích pořízených z pochybných tendrů a k tomu, jako bonus, poněkud pokroucená vysvětlení, jak se ministerstvo s pojišťovnami snaží. Ve skutečnosti ale k velkým změnám nedocházelo, pokud se něco stalo, pak to spíš připomínalo hru Škatule, škatule hýbejte se - všichni jsme byli všude, všichni jsme se tak trochu namočili a teď to společně pěkně uklidíme.

Nebo je jen náhoda, že se současný ministr zdravotnictví Němeček bije za šéfa pojišťovny Kabátka? Ten mu totiž ještě z pozice ministerského úředníka schválil jako šéfovi ostravského špitálu, pořízení předraženého CyberKnife. Kam tenkrát zmizelo 75 milionů korun z nákupu tohoto přístroje, které byly vyplaceny navíc, už nikdo neřeší. O to legračněji dnes působí Němečkův výkřik o založení nového úřadu, který bude posuzovat medicínské novinky a především určovat, která nová léčba bude hrazena ze zdravotních pojišťoven a která nikoliv. Jak by asi „úřad“, který má posuzovat vstup drahé techniky do systému veřejného zdravotního pojištění, hodnotil páně ministrův přístroj? A proč dnes ministr k jiné novince „protonové léčbě“ nepřistupuje se stejným nadšením vizionáře, podporujícího zavedení technologického pokroku ve prospěch onkologicky nemocných?  Místo toho si VZP nechá zpracovat analýzu, která dokonce straší lékaře, že „hrazení protonové terapie může být posuzováno, jako v rozporu se Zákonem o veřejném zdravotním pojištění, pokud odborné společnosti rozporují, že existují důkazy o účinnosti nové technologie.“ Ošklivá větička, která záměrně straší a manipuluje. Zákon naopak říká, aby stát podporoval technologický pokrok a urychlené zavádění výsledků vědy do léčebné praxe.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

12:26 Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

Život pražského občana, zj. Prahy 5, bude významně ztrpčován v létě uzavírkami některých klíčových k…