Češi v roce 2011 vytřídili opět více elektroodpadu

31.01.2012 17:10 | Zprávy

Díky kolektivním systémům ASEKOL, ELEKTROWIN a EKOLAMP Česká republika znovu splnila limity Evropské unie

Češi v roce 2011 vytřídili opět více elektroodpadu
Foto: tan
Popisek: Elektroodpad na skládce

Češi se po mírném poklesu sběru mezi lety 2009 a 2010* opět zlepšili v třídění elektroodpadu. Loni odevzdali o téměř 2 000 tun elektroodpadu více než v předcházejícím roce. Prostřednictvím kolektivních systémů ASEKOL, EKOLAMP a ELEKTROWIN každý občan v roce 2011 odevzdal 4,24 kg vysloužilých spotřebičů, které byly následně recyklovány. Celkem se jedná o 44 747 tun elektroodpadu. Zlepšení je výsledkem neustále rostoucího povědomí o nutnosti třídění mezi lidmi a také zvyšujícího se počtu sběrných míst. Nejlépe třídí občané Kraje Vysočina, kteří odevzdali 5,42 kg elektroodpadu na osobu. Opačný konec škály tradičně obsadil Ústecký kraj s průměrem 2,70 kg.

Česká republika v loňském roce opět vykázala meziroční růst oproti roku 2010. Vybralo se 44 747 tun elektroodpadu, tedy o téměř 2 000 tun elektroodpadu více než v předchozím roce. Vzhledem k doznívající ekonomické recesi, hrozbě další krize a faktu, že prodeje nových elektrospotřebičů nerostou, se jedná o velmi pozitivní trend, který je třeba udržet. „Ukazuje se, že osvěta, o kterou se ASEKOL, EKOLAMP a ELEKTROWIN usilovně snaží, má svůj smysl. Lidé jsou k ekologickým tématům stále citlivější a mají chuť a vůli se v této oblasti rozvíjet. Proto je nyní ideální doba zaměřit se i na drobné elektro, které lidé nejsou tolik zvyklí třídit. Z tohoto důvodu jsme v loňském roce pokračovali v intenzivní instalaci červených kontejnerů určených právě na drobné spotřebiče,“ říká Jan Vrba, jednatel společnosti ASEKOL.

Čechům se stejně jako v letech 2009 a 2010 podařilo i v loňském roce splnit limity Evropské unie, tedy vybrat alespoň 4 kg elektroodpadu na osobu. Průměrný občan České republiky loni odevzdal 4,24 kg vysloužilých elektrospotřebičů. Největší podíl na výsledku mají velké domácí spotřebiče jako ledničky, mrazničky, pračky, myčky, sporáky a spotřebitelská zařízení, zejména televize a monitory. „Současná situace potvrzuje trend, který přinesl pravidelný průzkum mezi spotřebiteli. Ten říká, že lidé mají zodpovědnější přístup k vyřazování spotřebičů. Více zvažují, zda se jich zbavit jen kvůli morálnímu opotřebení či proto, že skutečně doslouží. Když ale k vyřazení dojde, roste počet spotřebitelů, kteří se správně rozhodnou odevzdat ho k recyklaci,“ vysvětluje Roman Tvrzník, generální ředitel kolektivního systému ELEKTROWIN.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

14:41 Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

Druhý pohled Petra Hampla