Populární rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice se stala nejenom místem, kde se podařilo zachránit řadu ohrožených druhů, ale také oblíbeným cílem návštěvníků z celé České republiky. Ráj divokých zvířat se zubry, divokými koňmi a zpětně šlechtěnými pratury navíc zaujal celý svět a psalo se o něm na pěti kontinentech. Přes všechny úspěchy a získaná ocenění se však pro jejího zakladatele Dalibora Dostála stala rezervace ekonomickou katastrofou. Za vším stál přílišný optimismus a podcenění varovných signálů, které se objevovaly ještě předtím, než se do založení rezervace pustil.
Jako ekonomický novinář se kromě jiných témat věnoval také oblasti dotací pro firmy a podnikatele. „Dotace mi vždy přišly jako užitečný prvek podpory zajímavých a inovativních projektů, na které by podniky jinak obtížně získávaly financování. Takže jsem se je snažil vždy propagovat. Proto se mě pokaždé dotýkaly názory některých ekonomů, jako například Markéty Šichtařové (ZDE) nebo Pavla Kohouta (ZDE), kteří dotace označovali za korupční nástroj,“ říká Dalibor Dostál.
Zároveň ho ale vždy překvapoval velký podíl malých a středních firem, s nimiž přicházel jako novinář do kontaktu, které dotace čerpaly a jejichž majitelé hodnotili tento prostředek extrémně negativně, jako příliš rizikový a nevyzpytatelný. Někteří z nich připouštěli, že nebýt úplatku, jejich firma by čerpání dotací ekonomicky nepřežila v souvislosti s různými kontrolami a likvidačními pokutami. „Bral jsem tyto řeči s rezervou. Jako snahu svést odpovědnost za nekvalitně připravený projekt nebo chyby konkrétních lidí na dotační systém,“ pokračuje Dalibor Dostál.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV