Daniel Veselý: Podivné vítězství republikánů v amerických volbách

11.11.2014 11:42 | Zprávy

Vítězství amerických republikánů ve volbách, jimž se po osmi letech podařilo získat většinu v obou komorách Kongresu, může mít jak pro Spojené státy, tak pro celý svět osudné následky.

Daniel Veselý: Podivné vítězství republikánů v amerických volbách
Foto: Fanpop
Popisek: Americký prezident Barack Obama

Republikány kontrolovaný Kongres hodlá prosazovat pardon pro velké korporace, jež se vyhýbají placení daní, půjde tvrději proti nelegálním imigrantům, Obamově zdravotní reformě tzv. Obamacare, ekologickým regulacím a bude vyžadovat tvrdší zásah proti džihádistům z Islámského státu.

Za vskutku pozoruhodným triumfem republikánů v Senátu a Sněmovně reprezentantů, který bude s velkou pravděpodobností sabotovat činnost Obamova kabinetu, jistě stojí i nespokojenost amerického elektorátu s politikou Obamovy vlády.

Ta čelí skandálu týkajícího se úniku odtajněných informací z NSA, problémům okolo daňového úřadu (IRS), národní bezpečnosti, utajuje rozsah bezpilotní kampaně, vede války bez autorizace Kongresu a Rady bezpečnosti OSN.

Podle kritiků postrádá Obamova vláda jasný kurz, a navíc nebyla schopna navázat plodnější vztahy se svou voličskou základnou a dostát svým předvolebním slibům.

Přestože se ekonomická situace USA za Obamova prezidenství zdánlivě zlepšovala, na své si přišly především bohaté vrstvy společnosti, zatímco příjem většiny obyčejných Američanů spíše stagnoval.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Zuzana Majerová byl položen dotaz

Mandát

Podle vás to, že je někdo u moci několik volebních období (jako třeba Orbán, Putin) nebo i třeba v politice celý svůj živo je plus? Já si to nemyslím. Podle mě by měla být omezené ne jen délka funkčního období, což je (myslím u nás), ale i možnost, kolikrát můžete být zvolen. Proč třeba u nás prezid...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Magyarovo přicházení. Co čekat?

16:14 Ivo Strejček: Magyarovo přicházení. Co čekat?

Průzkumy veřejného mínění v Maďarsku dlouhodobě vykazovaly vcelku bezpečný náskok hnutí Tisza Pétera…