David Loula: Odmítám výmysly Salmana Hasana, které šíří o práci týmu NF Gen 21

19.03.2016 12:05

Vyjádření k článku Salmana Hasana v Parlamentních Listech ze dne 17.3.2016

David Loula: Odmítám výmysly Salmana Hasana, které šíří o práci týmu NF Gen 21
Foto: Hans Štembera
Popisek: Salman Hasan
reklama

Salman Hasan otevřeně začal kritizovat Nadační fond Generace 21, který realizuje projekt na záchranu a integraci 153 křesťanů z Iráku. Zde je rozhovor se Salmanem Hasanem zveřejněný dne 17.3.2016. Jelikož jsem přizval Salmana Hasana ke spolupráci s NF Gen 21, cítím se odpovědný za osobní vyjádření k nepravdivým tvrzením, které v článku uvádí. Musím otevřeně odmítnout jeho výmysly, které šíří o práci týmu NF Gen 21.

1. Projekt záchrany 153 křesťanských uprchlíků byl schválen vládou ČR na podzim 2015 a smlouva byla podepsána mezi ministerstvem vnitra ČR a Nadačním fondem Generace 21. Žádná jiná organizace ve smlouvě nefigurovala.

2. Organizace, o které píše Salman Hasan, International Christian Outreach Ministry oficiálně neexistuje, není registrovanou právnickou osobou v ČR, nemá vlastní účet ani členy. Jejím jménem vystupuje sám Salman Hasan. I z tohoto důvodu nemohla „organizace“ ICOM být partnerem ministerstva vnitra ČR.

3. Salman nemohl být pronásledován takzvaným Islámským státem, protože v roce 2014, kdy IS obsadil Mosul, žil již Salman se svojí ženou Kateřinou v ČR. V níže uvedeném rozhovoru uvádí, že žije na území ČR od začátku roku 2014 a IS obsadil Mosul v červnu 2014. Nicméně již několik let dříve žil Salman v Německu. Znamená to tedy, že Salman Hasan není uprchlíkem před násilím IS, naopak, jak sám říká, když přišel do Evropy, byl radikální muslim a teprve v Německu se obrátil ke Kristu. http://magazin.aktualne.cz/vyhrozovali-ze-me-zabiji-tvrdi-konvertita-zijici-vcesku/r~d1b70c68497311e48afe002590604f2e/

4. Salman mluví o tom, že ředitel NF GEN 21 změnil seznam lidí, kteří měli do ČR přijít. To není pravda. Někteří z pečlivě vybraných křesťanů se sami rozhodli zůstat v Iráku a nebo odejít do jiné země. Z toho důvodu je průběžně seznam možných přesídlených osob doplňován. Naprostá většina lidí, kteří dosud přišli do ČR byli navržení samotným Salmanem Hasanem. Do finálního seznamu nebyl zařazen  Salmanův bratr, kterého chtěl Salman do ČR dostat, ale ten nebyl schopen předložit požadované doklady včetně křestního listu (potvrzení o křtu) nebo potvrzení duchovního. Při osobním rozhovoru s Janem Talafantem a Janem Dezortem Salmanův bratr nevyznal křesťanskou víru, ani nepotvrdil, že by byl pokřtěn. Projekt záchrany 153 křesťanů se týkal výhradně pronásledovaných křesťanů a křest byl vyžadován jako jeden z nezbytných znaků potvrzujících zařazení mezi osoby přesídlované v rámci této iniciativy.

5. Finanční náklady na cesty spojené s pomocí NF Gen 21 nemohly být Salmanovi Hasanovi uhrazeny, protože dosud nedodal faktury ani nenavrhl jiný legální způsob, jak by mohly být uhrazeny. On sám však navrhl částku, která mu má být uhrazena a NF Gen 21 s proplacením této částky souhlasí, dokonce tuto částku ještě navýšil. Stále však čeká na zaslání dokladu od Salmana Hasana.

6. Salman dále uvádí, že: „Vymazali ze seznamu opravdové uprchlíky z nebezpečných zón, vdovy, sirotky, nemocné děti a nahradili je bohatými lidmi, kteří uprchlíky nejsou“. To není pravda, všichni vybraní křesťané  museli opustit původní bydliště a jsou i nadále v ohrožení života i v kurdském Erbílu. Navíc poté, co několik rodin sdělilo úmysl nepřesídlit do ČR, probíhá teprve proces, kdy jsou u náhradníků sbírány podklady, nelze tedy hovořit o nahrazení kýmkoliv.

Nadační fond Gen 21 je vděčný Salmanovi Hasanovi za jeho pomoc, tuto vděčnost vyjadřoval znova a znova ústně i veřejně písemně, přesto musel nakonec od spolupráce upustit.

David Loula

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

František Kašpárek: Až nás budou milióny

20:44 František Kašpárek: Až nás budou milióny

Pokud klademe nepříjemné otázky ohledně vakcíny na Covid 19, tedy otázky, na které máme jistě právo,…