Ateistické názory amerického fyzika Lawrence Krausse na náboženství prezentované v českých médiích vyvolaly zajímavou polemiku v sobotní Orientaci Lidových novin (24. 4., 10. a 17. 5.) a v týdeníku Respekt (20/2014). O to více je potřeba připomenout mediálně diskutované ocenění kněze Tomáše Halíka Templetonovou cenou, kterou získal mimo jiné i za dialog vedený v akademické rovině s ateismem. Ve své děkovné řeči pak Tomáš Halík vyjádřil naději, že se jednoho dne setkáme ze strany ateismu s podobnou názorovou tolerancí, jakou k němu projevuje křesťanství.
V německém tisku jsem narazil na zajímavou zprávu z debaty nadace Giordana Bruna (viz níže), která na tzv. nový ateismus nahlíží i z jiné, než pouhé materialisticko-pozitivistické perspektivy, kterou u nás prezentoval profesor Krauss, což je pohled vlastní spíše 19. století. Pouze bych doplnil, že militantnímu ateismu už padlo za oběť několik miliónů lidí: stačí se jen ohlédnout k jakobínské diktatuře a genocidě v Bretani, bolševickým diktaturám, maoistické diktatuře v Číně a Kambodži. Ani v dnešní době nemůžeme hovořit o náboženské harmonii, podle zprávy Radia Vaticanaumírá z důvodu náboženské netolerance v oblastech jako je Sýrie, Egypt, nebo Pákistán každé tři minuty jeden křesťan.
***

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Dominik Duka