Dominik Duka: Bohoslužby jsou povzbuzením obyvatel a i určitou vakcínou proti stresu a strachu

1. 4. 2021 13:54

Kardinál Dominik Duka píše 30. března 2021 předsedovi Konference biskupů Slovenska slova vyjádření své podpory ke krokům slovenského episkopátu v situaci omezení boholužeb v době koronaviru a k vyjádření Arcibiskupa Zvolenského ze dne 26. března 2021.

Dominik Duka: Bohoslužby jsou povzbuzením obyvatel a i určitou vakcínou proti stresu a strachu
Foto: Hanka Brožková
Popisek: Kardinál Dominik Duka v roušce
reklama

Milý bratře v biskupské službě, Otče arcibiskupe a předsedo Slovenské biskupské konference,

rád vyřizuji pozdravy z Prahy a zároveň vyjadřuji svou osobní podporu jak k tvému, tak i k vašemu společnému stanovisku biskupů Slovenska k situaci bohoslužeb v době koronaviru (viz zde), především pak v období velikonočních svátků, které jsou pro křesťany nejdůležitějším svátkem v roce.

Vnímám s nadějí, že po celém světě můžeme pozorovat určité povstání celosvětového episkopátu v hájení základních lidských práv, ke kterým v souladu s postojem papeže Františka patří i náboženská svoboda, včetně svobody kultu. Ve společném státě Čechů a Slováků (ČSSR) jsme mohli až do dna poznat, co to znamená pronásledování, nesvoboda a potlačování svobody kultu, stejně jako omezování činnosti církve ve veřejném prostoru.

Bezesporu jste nejenom vy, biskupové Slovenska, ale i vaši kněží ukázali ochotu plně spolupracovat se současným vedením Slovenské republiky, a to nejenom při respektování potřebných epidemických opatření, ale také i v pomoci společnosti. Velice si cením Vaší iniciativy, kdy kněží vašich diecézí – a první zpráva přišla z košické arcidiecéze – že desítky kněží nastoupily, aby vykonávaly pomocnou zdravotní službu v nemocnicích u pacientů s Covidem-19. Vzpomínám na naše společná setkání a na naši společnou cestu ke svobodě. Rovněž tak si vážím slovenského katolicismu, který tolikrát dokázal prokázat dobrou službu jak svému národu, tak i našemu kontinentu v zápase o svobodu, která je nedělitelná. Vzpomínám i známé svíčkové manifestace v Bratislavě a připomínám si to velké množství poutních slavností, které na Slovensku probíhaly před rokem 1989. V tehdejším politickém bezčasí byly povzbuzením i pro nás v Česku. Bezesporu je třeba říci, že slavná Velehradská pouť v roce 1985 by bez účasti poutníků ze Slovenska neměla tu potřebnou sílu, kterou prokázala. Dodnes pak patří můj velký pozdrav věřícím ženám z Oravy, jejichž hlas se stal rozhodujícím protestem.

Zůstávám s Vámi spojen v modlitbě, ale také v podpoře, aby slovenská církev mohla naplnit své poslání. Bohoslužby jsou v této době povzbuzením obyvatel a i určitou vakcínou proti stresu a strachu. Dávají smysl lidskému životu a zápasu o důstojný lidský život.

Tvůj v Kristu,
+Dominik kardinál Duka OP
Arcibiskup pražský a primas český

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Urbach: Merkelová kritizuje protiizraelské výtržnosti

7:37 Jan Urbach: Merkelová kritizuje protiizraelské výtržnosti

Spolková kancléřka Angela Merkelová ostře kritizuje současné antisemitské incidenty v Německu. Prohl…