Dominik Duka: Církev je pod palbou nespravedlivé kritiky, ale uspěla

01.12.2014 19:26

Jakou cestu jsme za uplynulých 25 let ušli? Máme vůli domluvit se? A jak jsme nabyli svobody? Také nad těmito otázkami se zamýšlí kardinál Dominik Duka, který v té souvislosti zmiňuje druhého muže Vatikánu.

Dominik Duka: Církev je pod palbou nespravedlivé kritiky, ale uspěla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kardinál Dominik Duka

Milí přátelé, vážení rozhlasoví posluchači, často slýchám názor, jak církev promarnila morální kredit, který měla v roce 1989, jak nedokázala to či ono. S mnohou kritikou mohu souhlasit, spousta věcí se nám nepovedla. Ale možná trochu zapomínáme, že z katolické církve se znovu stala velká organizace otevřeně působící v naší společnosti.

Biskupské stolce byly většinou neobsazeny, biskupské úřady o pár lidech, vše se dělalo systémem dobrovolníků a na koleně.

Dnes jsme jen v oblasti charity největší organizace v této zemi, museli jsme vybudovat určitou strukturu, a to vše s lidmi, kteří neměli příliš zkušeností. V ostré konkurenci i pod palbou mnohdy nespravedlivé a předpojaté kritiky jsme však zásadně obstáli.

Návštěva druhého muže Vatikánu kardinála Pietra Parolina je toho důkazem. Přijel na několik dní nejen proto, aby viděl, jak to v naší církvi vypadá, ale aby společně s námi oslavil 25. výročí od svatořečení Anežky České a také zlomu v našich novodobých dějinách.

Plná katedrála, setkání s prezidentem i premiérem této země, diskuse s biskupy a dalšími osobnostmi a především přijetí, které bylo v diplomatickém jazyce více než výmluvné, v něm zanechaly velmi dobrý dojem.

Nezastírali jsme mu problémy a potíže, o kterých je i jinak detailně informován. Viděl však církev živou, nikoli skomírající, církev pečující o potřebné a sloužící společnosti. Setkal se s vůlí z církevní i státní strany domluvit se na společné práci pro lidi a přestat se zabývat žabomyšími spory.

Jsme jen součástí společnosti a stejně jako ona máme mezi sebou lidi méně schopné nebo lhostejné. Věřím však, že jako celá společnost jsme za oněch 25 let ušli velký kus cesty vpřed, i když nám toho tolik zbývá. Svatá Anežko nesoucí legendární svobodu, pros za nás a přimlouvej se, abychom tuto svobodu správně užívali a nezneužívali.

Komentář zazněl v pořadu Glosa Dominika Duky  |  Stanice: ČRo Radiožurnál

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Český rozhlas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Dufek: Indexy nákupních manažerů za eurozónu nezklamaly

16:31 Petr Dufek: Indexy nákupních manažerů za eurozónu nezklamaly

Souhrnný PMI za země eurozóny dosáhl v červenci svého jednadvacetiletého maxima (60,6 bodů). Podle o…