Dominik Duka: V Římě najdeme spoustu českých stop

10.11.2014 10:17

Řím je nejenom důležitý a zajímavý pro naše církevní dějiny, ale i pro dějiny našeho státu, jak připomíná kardinál Dominik Duka. Najdeme v něm totiž mnoho českých stop.

Dominik Duka: V Římě najdeme spoustu českých stop
Foto: Filip Ferbie
Popisek: Kardinál Dominik Duka

Milí přátelé, drazí rozhlasoví posluchači, rád bych se s vámi podělil o zážitky z návštěvy Říma, kde jsem se zúčastnil setkání Rady evropských biskupských konferencí. To byla jistá příprava na Synod o rodině, který se zabýval a bude zabývat těmito otázkami. Jeho zasedání totiž neskončí letos, ale bude pokračovat v příštích letech.

Chtěl bych pohovořit o tom, že jsem měl možnost setkat se s místní českou komunitou v Římě, kde naše papežská kolej Nepomucenum, vystavěna pro studenty teologie v době první republiky za velké podpory přítele našeho národa papeže Pia XI., slouží nejenom 22 studentům teologie z České republiky, ale také ještě dalším 20 studentům jiných národností. Kolej byla totiž postavena pro Československo v jeho bývalé rozloze až po závěrečnou špičku Podkarpatskou Rus.

Tato kolej dnes rovněž slouží dětem ze smíšených česko-italských rodin, takže zde má sídlo česká mateřská školka i česká základní škola. Zcela jistě se nejedná o každodenní chod školy, ale o víkendový provoz, kdy přicházejí především české maminky v doprovodu svých italských protějšků. Všichni mají možnost navštívit nedalekou kavárnu, která je též vedena českou rodinou.

Kolej je i sídlem Historické sekce Akademie věd České republiky, neboť Řím je nejenom důležitý a zajímavý pro naše církevní dějiny, ale i pro dějiny našeho státu. Bylo to pro mě velmi zajímavé a nadějné setkání svědčící o české přítomnosti ve městě, které hrálo a hraje důležitou roli v historii celého našeho světadílu.

Je to rovněž světové centrum římskokatolické církve i řady uznávaných mezinárodních institucí v rámci OSN i Evropské unie. Myslím, že takto může církev posloužit i našim ostatním občanům v prohlubování znalostí základních etických hodnot. 

Komentář zazněl v pořadu Glosa Dominika Duky  |  Stanice: ČRo Radiožurnál

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rozhlas.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Dufek: Indexy nákupních manažerů za eurozónu nezklamaly

16:31 Petr Dufek: Indexy nákupních manažerů za eurozónu nezklamaly

Souhrnný PMI za země eurozóny dosáhl v červenci svého jednadvacetiletého maxima (60,6 bodů). Podle o…