Eman Pluhař: Památník politických vězňů Jáchymov

24.11.2016 16:17

V okolí Jáchymova již téměř zanikly či byly zahlazeny stopy koncentračních táborů u známých uranových dolů a s nimi vlastně i jediná památka na politické vězně komunistického režimu, kteří zde byli nasazeni jako otroci při těžbě uranu pro sovětské atomové bomby.

Eman Pluhař: Památník politických vězňů Jáchymov
Foto: commons.wikimedia.org/che
Popisek: Památník Vojna, v letech 1947-49 tábor pro německé válečné zajatce, v letech 1949-51 tábor nucených prací, 51-61 vězení pro politické vězně

Stejným procesem prochází jejich památka uvnitř Jáchymova, který byl sídlem správy 10 koncentračních táborů a epicentrem celé civilizační pohromy. Tady ji vytěsňuje turistický a lázeňský rozvoj města a možná i s tím související nezájem obce. Pietu politických vězňů z deseti koncentračních táborů v okolí města dnes představuje jedna jediná skulptura a soubor patnácti pamětních kamenů před kostelem sv. Jáchyma a sv. Anny v horní části města. Mimo město pak již jen kříž a pamětní místo, které zřídila skautská organizace vězněným kamarádům poblíž koncentračního tábora v lese v údolí proroka Eliáše.

Za této situace, kterou lze jen těžko pochopit, je v takových případech obvyklé, možnost zachránit památku politických vězňů zřízením památníku jako místa piety, vzpomínek, satisfakce obětí teroru, politických věznů, jejich rodin, potomků a příbuzných a jako místa národní paměti. Za zdroje inspirace a příklady moderního pojetí mohou sloužit obdobné památníky v zahraničí, např. v Berlíně Památník holocaustu anebo ve Washingtonu Památník amerických vojáků padlých ve Vietnamu.

Zřízení památníku by samozřejmě měla předcházet veřejná diskuse o možné koncepci. Můj návrh by byl: Památce 15 000 politických vězňů z koncentračních táborů na Jáchymovsku, nasazených v letech 1948-1961 jako otroci při těžbě uranu pro sovětské atomové bomby. Součástí komunistického teroru v době totality bylo v okolí památníku 10 koncentračních táborů:

ROVNOST, NIKOLAJ, BRATRSTVÍ, ELIÁŠ I., ELIÁŠ II., VYKMANOV I., VYKMANOV II. ,MARIÁNSKÁ, ÚSTŘEDNÍ a SVORNOST.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PVTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Biden by s Čínou válčil

19:53 Zbyněk Fiala: Biden by s Čínou válčil

Hlavním strategickým soupeřem USA je Čína. Není divu, má hospodářsky navrch. Válka s Ukrajinou je p…