Emil Adamec: Poděkování za podporu Petice

30.06.2015 9:01

Posílám poděkování p. Patriku Vlčkovi za podepsání Petice k záchraně sochařského parku v Prostějově. Děkuji touto cestou všem, kteří petici podpořili a podpoří. Bylo by dobré Vaše názory a zkušenosti uvést v diskusi spojené s petící. To může mít větší ohlas.

Emil Adamec: Poděkování za podporu Petice
Foto: emiladamecen.wordpress.com
Popisek: Akademický sochař a architekt Emil Adamec

Zkušeností, jak zacházejí a zacházeli s mými sochami nekulturní politici, mám osobně dost. Za všechny uvedu jeden příklad. Když jsem nastoupil ve své rodné obci Sedliště ve Slezsku do pozice vedoucího muzea Lašská jizba pod vzdělaným a kulturně založeným starostou obce, založili jsme v obci kromě stálé expozice muzea také Lašskou galerii, Čínský kulturní institut atd. V obci jsme pořádali v letech 2005 a 2006 dva ročníky mezinárodních sochařských symposií, které daly základ parku Srdce. Sedliště díky tomu v té době zažily nevídaný kulturní rozkvět. Věhlas galerie přesahoval hranice regionu.

Co se ale nestalo. Volby v obci vyhrála opoziční strana KDU a zmíněného starostu vystřídal v mých očích nekulturní a omezený člověk, který obec (bohužel) vede již třetí období dodnes. Neslyšel jsem o něm předtím, neznám ho řádně ani dnes, a po tom, co provedl, ani ho nemám zájem poznat. Ihned po jeho nástupu do funkce starosty totiž nechal okamžitě zrušit právě probíhající výstavu v galerii, poté věhlasnou Lašskou galerii zrušil úplně a nakonec mne donutil “příkazem z obce”, abych přiletěl z Hongkongu a odstranil z prostoru obce všechny sochy, vzniklé na mezinárodních sochařských symposiích. Mnohé sochy jsou již dnes zničeny a některé ostatní zachráněny a zrestaurovány. Všechny minulé informace a spojitosti obce s mým jménem byly dokonale vymazány. Poslední mé sousoší Poutník a jeho múzy ale stále stojí na posvátném kopci Baba v Sedlištích, kde jsme s přáteli a příznivci založili Místní společnost Koruny České. Pokud to možnosti dovolí, pořádám na kopci se svými přáteli a příznivci kulturní akce.

Nad otázkou, z jakého důvodu byla zrušena galerie a odstraněny sochy z prostoru obce Sedliště, mi zůstává rozum stát. V každém případě je to nekulturní přístup! Pokusil jsem se tuto situaci vylíčit v mé poslední knize Poutníka.

Šance na záchranu sochařského parku v Prostějově jsou zatím mizivé. Podle neoficiální informace radnice v Prostějově prodej nezastaví. Proto petice je jedním ze způsobů, jak na toto nekulturní zacházení upozornit.

Děkuji za informaci ohledně situace ve Žďáru nad Sázavou. Abych mohl na podobnou situaci adekvátně reagovat, potřebuji znát více informací. Zajímalo by mne tedy více informací co se stalo se sochami ve Žďáru, atd. Předem děkuji.

Petice je dobrý začátek

Co tedy se situací v Prostějově dělat? V rámci možností na tyto věci upozorňovat, nesouhlasit a protestovat proti tomu. Petice, myslím si, že je dobrý začátek. Vše zvrácené, co se v současné době děje, je názorný obrázek toho, jací lidé a jaký systém vládne a jak si tito lidé bez jakéhokoli studu dovolí rozhodovat nad díly sochaŕů, navíc darovanými, aniž by sami cokoli něco podobného někde vytvořili.

Protestní akce by jistě stala za zvážení. Já mohu jako obvykle pořádat další kampaň a upozornit na tyto věci, pokud to bude v mých možnostech. Ale všeobecně vzato, "jaký pán, takový krám”. Neuznávám proto tyto samozvané politiky a tento politický systém. Dovolují si rozhodovat, jestli sochy prodat nebo spálit… Co dodat. Proč takové zkušenosti nemám např. v Austrálii, na Novém Zálandu, ve Španělsku nebo v Bahrajnu ? Proč má vytvořená díla v těchto zemích jsou vážena a ctěna? Asi pravděpodobně proto, že tamní lidé a tamní vláda si hodnotných věcí a lidí umějí vážit a cenit. A není od věci připomenout, že zmíněné země jsou konstitučními monarchiemi. A v monarchiích, jak je známo, jsou na prvním místě hodnoty, slušnost, tradice, kulturní dědictví, stabilita…

Snad konečně padne vláda republikánského nefunkčního, drahého, nekulturního a korupčního systému a obnoví se u nás konstituční monarchie, kde k takovému zacházení s vlastními hodnotami nebude docházet. Viz. obstrukce kolem obnovení Mariánského sloupu nebo pomníku Maršálu Radeckému v Praze atd…Ostuda.

Děkuji za Vaše podněty a jsem s pozdravem

V Hongkongu dne 30. 6. 2015

MgA. Emil Adamec
Magistr výtvarných umění akademický sochař a architekt

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radomil Bábek: Zůstaly jen prázdné sliby, obrovský státní dluh a rozvrácená společnost

16:49 Radomil Bábek: Zůstaly jen prázdné sliby, obrovský státní dluh a rozvrácená společnost

První výsledky unikátního průzkumu mezi živnostníky a podnikateli.