Erika Hájková: Tichá vražda hotovosti. Jeden z posledních znaků svobodného jednání zmizí. Jak souvisí vdova z Iowy a Charlie Hebdo?

31.03.2015 18:16 | Zprávy

ERIKA HÁJKOVÁ komentuje jednu další letošní „nepatrnou změnu“ v našich zákonech a přináší text Michaela Snydera, který tutéž hrůzu vidí v širších souvislostech.

Erika Hájková: Tichá vražda hotovosti. Jeden z posledních znaků svobodného jednání zmizí. Jak souvisí vdova z Iowy a Charlie Hebdo?
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Vzpomínky na redakci časopisu Charlie Hebdo v ulicích Paříže

Rok 2015 přináší „báječnou novinku“, která z nás zase o něco více činí nesvéprávné otroky – přestože to většinu veřejnosti nechává chladnou: další omezení plateb v hotovosti, z 350.000 na 270.000 Kč. Pokud si tedy letos někdo hodlá koupit třeba automobil a peníze na něj má doma ve slamníku, raději by mělo jít o vůz méně luxusní či více ojetý. Mít v držení své vlastní hotové peníze se totiž stává postupně zločinem. V Evropě, stejně jako v Americe. Pokrok nezastavíš.

Salámová „harmonizace“

Důvodem tohoto dalšího útoky na naše soukromí a svobodu jednat je, jak jinak, „harmonizace“ s Bruselem. V tomto případě je prý cílem dalšího vnuceného Dobra „vytvořit jednotný evropský platební prostor, který zajistí shodné podmínky pro zpracování bezhotovostních převodů, přímých inkas a karetních obchodů v rámci EU“.

Celá věc prošla relativně bez povšimnutí. Koneckonců – co už, řekne si našinec. Jakýpak rozdíl, tři sta padesát, nebo o osmdesát méně? Celá věc však pozornost zaslouží. Její princip vysvětluje americký ekonom Michael Snyder, jehož země se, stejně jako mnohé jiné, s „bojem proti hotovým penězům“ potýká. Je zřejmý: jde o klasickou „salámovou metodu“.

Uzenina, kterou nás krmí místní Agrofert, je přitom ze stejné „šarže“, jako postupná omezení plateb cash, která přibývají všude na světě. Postup je jednoduchý: nejprve je třeba ustavit důkladně v lidských hlavách rovnici hotovost = mafián, korupce, organizovaný zločin, terorismus. Potom už beze spěchu a postupně hotovostní platby zakázat – nejprve nad určitou hranici, posléze zcela.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: protiproud.cz

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

15:49 Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

Česká pravice má jednu obrovskou přednost.