Exministr Barták: Výmysly. Žádný tlak na nákup letadel CASA jsem nevyvíjel

2. 7. 2012 8:55

Prohlášení exministra Martina Bartáka k jeho roli při pořizování letadel CASA.

Exministr Barták: Výmysly. Žádný tlak na nákup letadel CASA jsem nevyvíjel
Foto: wikipedie.cz
Popisek: Bývalý ministr obrany Martin Barták

V souvislosti s uměle vyvolanou a značně dezinterpretovanou aférou ohledně nákupu letounů CASA armádou České republiky jsem byl kontaktován deníkem MF Dnes, abych se vyjádřil k tvrzením, s nimiž vystoupil podplukovník Generálního štábu AČR Karel Daňhel. Tento důstojník údajně sdělil redaktorům MF Dnes, že byl na jeho osobu vyvíjen ze strany mé a mých spolupracovníků tlak na to, aby k nákupu letounů CASA došlo, a to i přes jejich údajné nedostatky.

K této zcela zavádějící dezinformaci a zjevné nepravdě bych se rád osobně vyjádřil. Zejména zdroj, z kterého pochází nepatří mezi nejdůvěryhodnější. Podplukovník Daňhel byl podle dostupných informací náčelníkem Generálního štábu AČR Pickem zbaven funkce a postaven do dispozice před propuštěním z armády, přičemž ke zbavení funkce je přistupováno pouze v nejzávažnějších případech. Podotýkám, že se tak stalo až za působení ministra Vondry.

Rovněž je známo, že pplk. Daňhelovi byla za vážná bezpečnostní pochybení Národním bezpečnostním úřadem odebrána bezpečnostní prověrka. V celkové souvislosti proto nepřekvapí zcela nepravdivé tvrzení, že by pplk. Daňhel za Generální štáb připravoval veškeré podklady týkající se nákupu letounů CASA.

V době jeho působení na Generálním štábu se naopak vyskytla řada důvodných podezření, že pracoval ve prospěch konkurence firmy EADS CASA. Kategoricky popírám, že bych vyvíjel jakýkoli tlak směřující k pořízení letounů CASA. Těm, kteří znají mechanismy sdílení odpovědnosti na Ministerstvu obrany, je navíc zcela zřejmé, že jsem tak z titulu své tehdější funkce ani činit nemohl. Má role spočívala pouze při směně nepotřebných L-159.

Pokud je dále tvrzeno, že jsem údajně měl nechat vyškrtnout informace o nedostatcích letadel CASA v interních podkladech ministerstva, musím konstatovat že i v tomto případě jde o nehoráznou lež. Letadla ve všech kritériích odpovídala požadavkům armády, které si sama nadefinovala. O tom ostatně svědčí i validní odborné studie, které mají orgány činné v trestním řízení k dispozici. Tyto zcela vyvracejí účelová tvrzení pana Daňhela.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Martin Barták

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Campbell: Telata tleskají svým řezníkům

22:07 Jan Campbell: Telata tleskají svým řezníkům

Příspěvky - Volkswagenu začal kritický rok (Zbyněk Fiala, 18.1.2020 Vaše věc), Zelený úděl a Zelení …