Filip Andler: Jemen - ani válka, ani mír?

27.4.2022 8:44 odp. | Komentář

Strany ozbrojeného konfliktu v Jemenu se dohodly na zavedení příměří během měsíce ramadánu: od 2. dubna do 2. května 2022.

Filip Andler: Jemen - ani válka, ani mír?
Foto: Archiv
Popisek: Jemen

Podle OSN se během této doby plánuje vytvoření půdy pro mírové urovnání konfliktu a ukončení války, která trvá už sedm let. Reálná situace v zemi však ukazuje, že strany příměří využívají pro své účely a (alespoň prozatím) neplánují válku opustit.

Pro připomenutí, jemenská občanská válka je konflikt mezi sunnitskou vládou, kterou podporuje koalice arabských států v čele se Saúdskou Arábií a šíitskými rebely z kmene Hútiú, za kterými stojí Írán. Jemen se tak stal zástupným bojištěm, kde si vyřizují účty regionální rivalové – Rijád a Teherán – a válka má rovněž charakter náboženského konfliktu dvou znepřátelených větví islámu. Přitom dochází k humanitární katastrofě nevídaných rozměrů, hladomorem počínaje a zabíjením civilistů konče.  

Koncem dubna 2022 přední arabská média informovala, že válka v Jemenu, největší konflikt na Arabském poloostrově v historii, se blíží ke svému konci. Řada arabských států – spojenců jemenské vlády v čele se Saúdskou Arábií – deklarovala přání vyřešit konflikt mírovou cestou. Exprezident Jemenu Mansúr Hádí, který byl svržen v roce 2015 a začal občanskou válku, rezignoval, aby přispěl k mírovému urovnání situace v zemi. Zdálo by se, že všechny tyto skutečnosti hovoří ve prospěch toho, že v blízké budoucnosti strany konfliktu v Jemenu konečně dosáhnou míru. Navíc, vláda se svými spojenci, i hútíjští povstalci souhlasili s příměřím na dobu jednoho měsíce. Předpokládá se, že příměří využijí strany konfliktu k vypracování plánu, jak zemi dostat z krize.

Podle představ organizátorů příměří by zastavení bojů mělo být využito k dodání humanitárních dodávek do Jemenu. Posledním bodem se zabývali zejména hútíjští povstalci, kteří se obrátili na OSN se žádostí o zprostředkování otevření pozemních a námořních hranic země. Povstalci požadují zejména otevření letiště v metropoli Saná pro příjem humanitárních dodávek a odvedení civilistů, kteří potřebují zdravotní péči. Kromě toho si jejich velení zajistilo příslib úřadů Saúdské Arábie a dalších zemí arabské koalice nechat lodě s palivem a potravinami vplout do přístavu Hudajdá. Dříve se ukázalo, že nemocnice a další sociální instituce v celém Jemenu se musely uzavřít kvůli nedostatku paliva. Proto je pro rebely otázka zásob paliva nejakutnější.

Ve skutečnosti se však ukázalo, že znepřátelené strany jako celek nemají navzdory prohlášením vedoucích činitelů náladu na smírné vyrovnání. Za prvé, letecký provoz přes letiště Saná dosud nebyl obnoven. Za druhé, saúdské námořnictvo nadále zpomaluje tankery převážející palivo určené pro Jemen. Americká vláda navíc oznámila vytvoření speciální skupiny válečných lodí, které budou zajišťovat blokádu jemenského pobřeží. Za třetí, obě strany konfliktu využívají klidu na frontách k přesunu vojáků. Hútíjské velení jasně vidí, že nepřítel nehodlá ustoupit v žádném z klíčových bodů, byť čistě humanitárního charakteru. Taková situace, mírně řečeno, nepovede k urovnání konfliktu. A těžko lze očekávat, že rebelové, když viděli, jakou mají nepřátelské sliby skutečnou hodnotu, se rozhodnou složit zbraně a zlikvidovat svůj raketový arzenál.

Zvláště pozoruhodná je také role OSN. Organizace, která má podporovat mírové urovnání, ve skutečnosti kope za jednu ze stran konfliktu – za jemenskou vládu a její spojence. OSN dosud nedokázala vyřešit jediný kontroverzní problém. Navíc samotné příměří bylo uzavřeno bez účasti mezinárodních zprostředkovatelů. Taková diskreditace role OSN jako neutrálního mediátora jednání rovněž neprospívá. Jediným úspěchem OSN je dohoda s rebely, kteří souhlasili s tím, že do svých řad přestanou verbovat nezletilé rekruty.

Jedinou zárukou mírového urovnání v Jemenu může být pouze upřímná touha obou stran zastavit palbu. Zatím však rebelové ani jemenská vláda neprojevili ochotu k jednání. Podmínky, které vláda Hútíům předkládá, připomínají spíše požadavek kapitulace: odzbrojení, zřeknutí se používání balistických raket a dronů. A zatím to spíše vypadá tak, že po vypršení příměří ze strany vlády a jejích spojenců zazní věta: „Nabízeli jsme mír, ale oni ho odmítli.“ A válka v Jemenu bude dále pokračovat.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice za zastavení výstavby GIGAFAKTORY na letišti Líně a za zachování LZS

20:54 Petice za zastavení výstavby GIGAFAKTORY na letišti Líně a za zachování LZS

My níže podepsaní žádáme okamžité zastavení realizace projektu plánované továrny na baterie koncernu…