Filip Šebesta: Daně se snižovat měly. Ale v době konjunktury

29. 11. 2020 15:49

Je v současné době zrušení superhrubé mzdy něčím přínosné? Má jednoslovná odpověď zní ano, ale zdůvodnění je spíše záporné. Odpovídám ano, jednak utilitárně jako občan, kterému se sníží daně, jednak jako ekonom přesvědčený o pozitivní roli nízkých a jednoduchých daní.

Filip Šebesta: Daně se snižovat měly. Ale v době konjunktury
Foto: Archiv Filipa Šebesty
Popisek: Analytik Filip Šebesta
reklama

A teď k ďáblovi skrytému v detailu, v tomto případě v (hospodářském) kontextu doby. Další prohloubení schodku bude masivní. Z -320 jdeme skokem přes -400 mld. Kč. To zodpovědné úplně není. Zcela odhlížím od toho, jak by se takové změny měly dělat. Určitě ne poslaneckým pozměňujícím návrhem premiéra (sic!). Na jedné straně je pozitivní, že lidem zůstane v kapsách víc peněz a zdálo by se, že se tak stát o něco zmenší. Ale k tomu by došlo jedině pokud by onen výpadek neznamenal navýšení závazků do budoucna. Stát se na jedné straně zmenší, ale jinde naroste. Nikdo by nemohl nic namítat, kdyby proti snížení příjmů šlo i adekvátní snížení výdajů. My však vidíme pravý opak.

Anketa

Jste pro otevření obchodů a restaurací?

59%
41%
hlasovalo: 21292 lidí

Zvyšující se úspory obyvatel naznačují, že lidé vyšší příjmy z větší části ušetří. Aktuálně ani není kde utrácet. Ve všech ohledech, jak co se týče dluhu, tak co se týče efektu na poptávku, bych tedy očekával dopady tohoto kroku spíš ve vzdálenější budoucnosti než v měsících následujících po vstupu daňového balíčku v platnost.

Samostatnou kapitolou je politická rovina. Premiér Babiš jakoukoli snahu o rozumnou fiskální politiku, o které snad dříve mluvil (snil?), evidentně vzdal. Volby se blíží a premiér ví, že mu je může koronavirus snadno prohrát jako Trumpovi. Část opozice, která návrh podpořila, si pak zadělala na problém v příštím volebním období, kdy se chystá vládnout. Bude potřeba pacifikovat rozbujelé veřejné finance směrem k elementární rozpočtové odpovědnosti a rozumnosti a je iluzorní si myslet, že by se koaliční vládě, nota bene tvořilo-li by ji ještě více stran než doposud, podařilo tak zásadně snížit výdaje. Bude tedy muset opět nepopulárně daně zvyšovat. A vzpomeňme na vládu Petra Nečase. Celý cyklus se tak zopakuje. Daně se snižovat měly, ale v době konjunktury. A tehdy se měly hledat i úspory.

(Odpověď na anketní otázku serveru Peak.cz „Je v současné době zrušení superhrubé mzdy něčím přínosné?“. 23. listopadu 2020.)

Převzato z webových stránek Institutu Václava Klause.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivo Fencl: Karel Rada - Živote, zvuč. Mezi prsty neproteč

15:33 Ivo Fencl: Karel Rada - Živote, zvuč. Mezi prsty neproteč

Zatímco - ve znamení panny rozený - Jan Sojka (*13. 9. 1973) pojal vlastní „koronavirovou knihu“ Rod…