„Ačkoli formálně většímu zapojení otců do péče nic nebrání, reálně možnost čerpat rodičovskou využije jen hrstka z nich. A nejde pouze o to, že muži sami nechtějí. I ti, kteří zájem mají, naráží na silné předsudky a nepochopení jak ze strany zaměstnavatele, tak přátel či širší rodiny. Jako správná je vnímána role muže jako živitele a jeho role pečovatele je snižována. Často je rozhodnutí, kdo z páru zůstane doma, čistě pragmatické – v kariéře pokračuje ten z páru, kdo má vyšší plat, tedy většinou muž,“ říká genderová expertka a spoluautorka výzkumu Veronika Šprincová z organizace Fórum 50 %.
„Zapojení otců do péče má přitom řadu výhod. Otcové, kteří zůstali na rodičovské, jsou prokazatelně aktivnější v péči a výchově potomků a to i dlouhodobě po ukončení rodičovské. A naopak děti, na jejichž péči se v jejich raném dětství otcové podíleli, samy přejímají vyrovnanější dělbu povinností ve svých rodinách,“ doplňuje Šprincová.
Česká republika ani Slovensko zároveň zatím nemají ani nijak vyhrazenu část rodičovské dovolené pro otce a patří tak mezi výjimky, které zaostávají za ostatními členskými státy EU, a to včetně bývalých států tzv. východního bloku. Maďarsko a Polsko mají zakotven určitý minimální standard, který se postupně rozšiřuje.
Jak ilustrují výzkumy veřejného mínění, česká veřejnost zavedení tzv. „otcovské“ podporuje. „Již dnes chce řada otců trávit čas se svými novorozenými dětmi. Musí na to však čerpat svou řádnou dovolenou či neplacené volno, jedná se tak pro ně o finančně náročnou záležitost. Zavedení placené otcovské by tak pomohlo především rodinám s nižšími příjmy,“ komentuje Šprincová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV