František Mareš: Ozvěny zastaveného času – EURO 2020

30.07.2021 10:40 | Komentář

Kniha pro ty, kteří chtějí vědět o fotbale víc, než z televizních obrazovek.

František Mareš: Ozvěny zastaveného času – EURO 2020
Foto: Archiv FM
Popisek: František Mareš, předseda Spolku ARS MAGNA 21

Pod pořadovým číslem 4146 vychází v nakladatelství Olympia kniha Zdeňka Pavlise EURO 2020: XVI. mistrovství Evropy ve fotbale.

Anketa

Roman Janoušek se přibelhal do vězení. Myslíte, že je na tom zdravotně opravdu tak zle?

hlasovalo: 17951 lidí

Předseda Fotbalové asociace České republiky, Petr Fousek, o tomto mistrovství říká: „ V několika ohledech výjimečný  evropský fotbalový šampionát je za námi. Pro českou reprezentaci mimořádně náročný, ale zároveň i velice úspěšný. Vždyť mezi pětapadesáti členskými asociacemi, které UEFA momentálně sdružuje, postoupila mezi osm posledních účastníků 16. mistrovství Evropy, což představuje nejen úspěch našeho fotbalu, ale i velkou prestiž a náramnou reputaci pro celou Českou republiku. Jednalo se sice „jen“ o šampionát evropský, sledovaný byl na všech kontinentech. Právě proto, že šlo o mistrovství starého kontinentu, v jehož klubech působí ti nejlepší hráči z celého světa.“

EURO 2020 je knihou, která ozdobí prodejní pulty knihkupectví a nejen je, čtenáře vrátí na 158 stranách zpět do času, kdy jsme u televizních obrazovek prožívali minuty jednotlivých zápasů mistrovství a těšili se na vítězství našeho týmu.

Ale sport, jak napsal Předseda České unie sportu, JUDr. Miroslav Jansta, „… je jedno z mála antropin, tedy toho, co vydělilo a vyděluje člověka z živočišné říše jako svébytný druh, co je vlastní jen člověku a nikomu jinému. Podobně třeba jako smysl pro humor, umění, či víra ve vyšší ideály a schopnost jich dosahovat.“

A je třeba dodat, že přináší změřitelná a spočitatelná vítězství a samozřejmě i prohry. Oba tyto výsledky je třeba brát v úvahu, neboť jejich pochopení včleňuje do naší životní filosofie houževnatost, vůli, výjimečnost a schopnost pochopit sebe sama ve srovnání s druhými.

Ale vraťme se ke knize, která nejen pro milovníky fotbalu, skutečně dokumentuje obrazem i písmem přípravu, průběh a konečná vítězství národních týmů tak, že každá stránka svojí grafickou úpravou vypráví příběh.

Ať je to příběh zápasu či píšťalky, o které se čtenář dozví, že ji rozhodčí ( policista) prvně rozhodoval v roce 1878 zápas mezi Sheffieldem a Notinghamem Forest, o tom, jak se dostala do brány síť, či o délce utkání.
Vedle těchto historických pravd, které by často mohly osvěžit komentátorské „ proslovy“ , poskytuje kniha EURO 2020 možnost vrátit se k jednotlivým zápasům a znovu a znovu je ve vlastní fantazii prožít.
Fotografie Štěpána Černého, Zdeňka Pavlise, Jaroslava Salače, Jana Taubera … a dalších dokumentují nejen průběh zápasů, ale v neopakovatelných záběrech radosti, zklamání, rozpaků dovolují vstoupit do nitra hráčů, trenérů i diváků a chvíli s nimi prožívat to, co prožívali oni.

O knize EURO 2020 – XVI. mistrovství Evropy ve fotbale, je možno říci, že je v současné nakladatelské praxi jedinečná. A to v plném obsahu významu slova jedinečný. V balastu okrajových knižních příběhů dokumentárně zobrazuje skutečné příběhy utkání, vypětí hráčů, a neskutečnou obtížnost každého zápasu, kde prohra i vítězství jsou opravdové. 

S přídechem klukovské romantiky pak lze dodat, že dovoluje čtenáři mít doma v knihovně schovaný čas těch několika dnů a je v jeho osobním právu s každým otevřením knihy si vrátit čas jednotlivých zápasů a znovu mít možnost jej do všech detailů prožít.

A tento „zázrak“ dobré knihy dovolují a je třeba dodat, že EURO 2020 je knihou dobrou a dík pro všechny fandy českého fotbalu nakladatelství Olympia za její špičkové vydání.

Závěrem lze zopakovat slova Annaeuse Senecy o knize jako takové: „ Je základem poznání učitelem věků, vládcem království ducha.“

A EURO 2020 je současným potvrzením této věkovité pravdy.

Knihu si můžete objednat v nakladatelství Olympia ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Macek: Jeden aby zezelenal strachem, co nás čeká

11:10 Miroslav Macek: Jeden aby zezelenal strachem, co nás čeká

Pondělní glosy Miroslava Macka