František Matějka: Intervence proti koruně aneb vítáme ČNB mezi pachateli dobra

13.11.2013 19:10

Standardem se nejen u nás stal stav, kdy státní instituce udělá něco blbě, a místo rychlé nápravy a omluvy přijde vysvětlující kampaň, zdůvodňující, že blbí jsou občané, když páchání dobra nepochopili.

František Matějka: Intervence proti koruně aneb vítáme ČNB mezi pachateli dobra
Foto: facebook
Popisek: František Matějka
reklama

Není pro ekonomiku nic horšího, než centrální plošný regulační zásah. Můžete si individuálně plánovat zhodnocení svých peněz z titulu znalosti trhu, můžete plánovat své cashflow, pracně vypočítávat ceny svých služeb a výrobků, když při tom všem vycházíte z nějakého přirozeného vývoje a očekávatelných předpokladů z praxe, aby pak přišel stát a řekl „polib si řiť“, já jsem víc, já jsem tvoje blaho.

Znehodnocením národní měny prý podle ČNB dojde k oživení investic v průmyslu u nás, zvýší se zaměstnanost, spotřebitelé začnou rychleji a více utrácet v obavě před zdražením, a dojde také ke zvýhodnění exportu. Prostě „SE nastartuje ekonomika“. Ráj na Zemi, centrální plánování blaha. Stačí státně tisknout koruny a masivně státně nakupovat eura. Blaho přijde samo.

Představa, že existuje centrální moc, která ví, co je dobře, to jsme tu měli čtyřicet let. Sotva jsme se z toho vymanili, už jsme vlezli do dalšího chomoutu, kdy zas a znovu někdo jinde, výš a pokud možná dál (co nejdál, aby nebyl moc po ruce, když na to přijde), ví líp, co je pro všechny dobré. Čtyřicet let nám tu plánovali životy – a ano, plánují dál. Co že to chtěla centrálním plánováním podpořit, tentokrát, ČNB? Investice do průmyslu? Většina rozumných pod tlakem dění v Evropské unii už dávno začala přesouvat výrobu dál na východ a v rámci diverzifikace rizik hledat odbytiště mimo EU. Intervence ČNB na tomto ryze pragmatickém chování nic nezmění. Zvýšit zaměstnanost? Proboha, podívejte se na nezaměstnanost v eurozóně. S naší úrovní zaměstnanosti bychom mohli ostatní vyučovat. A že lidé začnou víc utrácet? Každý rozumný člověk se na utrácení za cokoli, co nepotřebuje k životu, vykašle, protože mu bude bohatě stačit, jak se mu protočí panenky u pumpy, až pojede do práce.

Když státní instituce udělá něco blbě, začne vzápětí vysvětlovat, že blbci jsou ti, co její krok nepochopili. Jistě, pár firem na oslabení národní měny vydělá. Drtivá většina nevyvolených však bude zase o něco chudší a jejich život se stane ještě složitějším. Že je to stav, který vyhovuje politikům, o tom žádná. Není pro ně nic lepšího, než ještě více závislý občan, který nemá čas a sílu na vzdor. Že se ale na tomto stavu bude aktivně podílet ČNB, to by mě ještě před pár dny ani ve snu nenapadlo. Mrzí mě, že se do řad institucí, které si berou občany za rukojmí při páchání dobra, zařadila i ona. Její krok byl chybný a výdělek některých vyvolených zaplatí opět všichni ostatní.

Psáno pro blog.idnes.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: František Matějka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Campbell: Letem světem (2)

18:08 Jan Campbell: Letem světem (2)

Boj svobody s covid-19