František Štván: Frenštátská tragédie a bezohledná absurdita dnešní společnosti

21.02.2013 19:53

Když máš problémy, pomož si sám. Když je nezvládneš a ublížíš druhým, společnost bude k tvým obětem ekonomicky velkorysá. Dnes je pan Antonín Blažek vyobrazován doslova jako nesnášenlivé monstrum, byť policie ve Frenštátě nemá žádné záznamy o tom, že by je vystrašení občané na pana Blažka, který pracoval i jako vězeňský dozorce, což je práce, kterou můžete dělat jen po splnění jistě náročných kritérií, trestními oznámeními upozorňovali.

František Štván: Frenštátská tragédie a bezohledná absurdita dnešní společnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Oheň, ilustrační foto
reklama

Co je nezpochybnitelné, že se pan Blažek dostal do složité životní situace, neboť dostat se do spárů exekutorů si toto označení zaslouží. Z hlediska pravicově pojaté osobní odpovědnosti to nepochybně bylo jeho vinou, neboť za osobní selhání či neschopnost se dnes považuje i nezaviněná ztráta zaměstnání. Ano, z tohoto pohledu si pan Blažek za své problémy mohl sám.

Neměla by by nás přesto tato tragédie, už z úcty k obětem, poučit? Neměla by společnost rychleji reagovat na sociální problémy občanů? Například tím, že by dlužné nájemné za pana Blažka, po přepsání vlastnických práv, ale za možnost dál byt, v případě řádného hrazení nákladů, užívat, zaplatilo město? Vždyť pokud byl pan Blažek bez řádných příjmů, pak mohlo být nájemné hrazeno ze sociálního příspěvku. Místo exekutorů tak mohlo vydělat město, neboť by za malé peníze získalo byt, který by v budoucnosti mohlo využívat jako byt sociální anebo ho se ziskem prodat. Společnost by mu tak možná ještě včas ukázala svojí vlídnější tvář a on by možná nespáchal to, co spáchal.

Nepochybuji, že nějaký pravicový fanatik v duchu obchodnické logiky "spálíme obilí, abychom ho nemuseli prodávat levněji - byť někde umírají lidé hlady", namítne, kam bychom došli, kdybychom sanovali problémy jednotlivců. Odpovím. Minimálně bychom ušetřili, neboť škody po činu pana Blažka, a to nepočítám ničím nezaplatitelné životy obětí, mnohonásobně překračují částku, která se vší pravděpodobností rozhodla o osudu nevinných lidí. A to nemluvím o tom, že když máme na to, abychom bohatým soukromníkům dávali i desítky milionů na zvelebování svého majetku, pak musíme mít i peníze na pomoc chudým.

Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vasevec.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mojmír Babáček: Otevřený dopis vládě

22:09 Mojmír Babáček: Otevřený dopis vládě

Nový vědní obor - neuroetika - dokazuje, že politici nejsou schopni řešit civilizaci jinak, než její…